Facebook

Twitter

جهاد دانشگاهی واحد اصفهان.
تاسیس سال 1359

031-36692760

شماره تماس با جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

اینستاگرام

آپارات

تلگرام

جستجو
فهرست

جهاد دانشگاهی، به تجاری سازیِ فناوری‌ها اهتمام کند

جهاد دانشگاهی، به تجاری سازیِ فناوری‌ها اهتمام کند

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی گفت: تجاری سازی فناوری‌ها و پژوهش‌هایی که انجام شده یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که باید جهاد دانشگاهی به این موضوع اهتمام بیشتری داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و به نقل از خبرگزاری ایسنا- منطقه اصفهان، علی بختیار در خصوص روز ۱۶ مرداد سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: در سال ۱۳۵۹ دانشجویان پیرو خط امام، خدمت ایشان رسیدند و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در این جلسه حضور داشتند پیشنهاد دادند که نهادی در کنار دانشگاه‌ها تشکیل شود تا بتواند علاوه بر حضور فیزیکی رزمندگان، قابلیت استفاده از اساتید و دانشجویان در آن فراهم شود تا کمکی به نیازهای فنی و تخصصی کشور شود.

وی افزود: در روز ۱۶ مرداد ۱۳۵۹، ستاد عالی انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی را برای رسیدن به این اهداف و انقلاب فرهنگی تأسیس کرد و بعد در سال ۱۳۶۵ اساس‌نامه آن به تصویب رسید. در این ایام جهاد دانشگاهی بعد از تصویب اساس نامه‌اش، ارتقای زیادی پیدا کرد. برای مثال موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بعد هم در سال ۱۳۹۲ چند شعبه به آن اضافه شده است.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، گفت: یکی از اهداف جهاد دانشگاهی که در اساس‌نامه آن تصریح شده، توسعه امور فرهنگی است که با همکاری حوزه و دانشگاه انجام می‌شود که موجب گسترش تحقیقات و شکوفایی استعدادها شده است.

بختیار ادامه داد: در این ۳۹ سالی که جهاد دانشگاهی فعالیت داشته، اقدامات بسیار خوبی را در راستای اهدافی که داشته، انجام داده است و از دانشجویان و پژوهشگران مستعد به خوبی حمایت کرده است. در مبارزه با غرب زدگی جهاد دانشگاهی در راستای ترویج ارزش‌های انقلاب اسلامی تلاش‌ها زیادی کرده است.

وی تصریح کرد: ایجاد بستر مناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی یکی از وظایف جهاد دانشگاهی است که در این زمینه جهاد باید بهتر عمل کند. امروز یکی از مشکلات ما این است که میزان بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی بیش از بیکاری افرادی است که مدرک دیپلم یا زیر دیپلم دارند.

کارنامه جهاد دانشگاهی قابل قبول بوده است

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در کل کارنامه جهاد دانشگاهی در چهار دهه گذشته قابل قبول بوده است. البته مواردی که در این نهاد نقطه ضعف هستند باید مرتفع شود. ایجاد کار برای دانش‌آموختگان دانشگاهی یکی از این وظایف خطیر است که جهاد دانشگاهی باید به آن اهتمام ویژه داشته باشد. نیروی انسانی خلاق دانشگاهی بزرگ‌ترین سرمایه برای کشور محسوب می‌شود که این سرمایه از سرمایه‌های مادی کشور بسیار با ارزش تر است.

بختیار در همین خصوص افزود: اگر از این سرمایه انسانی در جهت اعتلای اقتصادی کشورمان بهره‌برداری کنیم و در بخش‌های کشاورزی، صنعت و … از این نیروهای خلاق استفاده کنیم شکوفایی اقتصادی را در کشور به ارمغان می‌آوریم و می‌توانیم جز ۱۰ کشور برتر اقتصادی دنیا شویم. بر اساس پژوهش‌هایی که انجام شده این امر دست یافتنی است و باید برای تحقق این هدف مهم، جهاد دانشگاهی گام‌های بلندی بردارد.

این عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی، گفت: یکی از مهمترین خدمات جهاد دانشگاهی بحث خودکفایی علمی و پژوهش‌های توسعه‌ای و کاربردی است که این امر باعث شده در بسیاری از زمینه‌ها که دچار مشکل بودیم خودکفا شویم. در ابتدا بسیاری از کارها به شکل مهندسی معکوس انجام می‌شد که هم‌اکنون بخش زیادی از این کارها به شکل دانشگاهی در حال انجام است و این اقدام بسیار خوبی است که جهاد دانشگاهی خصوصاً در بخش معاونت پژوهش و فناوری انجام داده است.

مهمترین چالش پیش روی جهاد دانشگاهی تجاری سازی فناوری است

وی اظهار کرد: مهم‌ترین چالش پیش روی جهاد دانشگاهی تجاری سازی فناوری‌ها است. نیاز داریم که از این توانایی‌ها در قشر تحصیل کرده استفاده و این توانایی‌ها را تبدیل به کار کنیم. باید خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها را تجاری سازی کنیم تا شرکت‌های مهم تجاری، از آن استفاده کنند. زمانی که این دانش تبدیل به کار شود برای کشور مفید است. بنابراین تجاری سازی فناوری‌ها و پژوهش‌هایی که انجام شده یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که باید جهاد دانشگاهی به این موضوع اهتمام بیشتری داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید