Facebook

Twitter

جهاد دانشگاهی واحد اصفهان.
تاسیس سال 1359

031-36692760

شماره تماس با جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

اینستاگرام

آپارات

تلگرام

جستجو
فهرست

کارکرد جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ کم‌رنگ نشود

خانه > اخبار  > کارکرد جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ کم‌رنگ نشود

کارکرد جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ کم‌رنگ نشود

کارکرد جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ کم‌رنگ نشود

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: به نظر می‌رسد کارکرد جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ نسبت به قبل کم شده و بیشتر به سمت فضاهای علمی کشیده شده است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و به نقل از خبرگزاری ایکنا اصفهان،محمد حسینی، معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به ۱۶ مرداد، سالروز تأسیس جهاددانشگاهی، اظهار کرد: جهاد به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی تعریف شده و جامعه هدف آن نیز قشر جوان است. تمرکز و کار روی جوانان در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی و کارآفرینی برای آنان، مهم‌ترین مأموریت جهاددانشگاهی است.

استفاده از ظرفیت‌های متخصصان از ماموریت‌های جهاد دانشگاهی است

وی ادامه داد: نام این ارگان از ترکیب نام «جهاد» و «دانشگاه» تشکیل شده و بر همین اساس روحیه جهادی باید در برنامه‌‎ریزی‌ها و اجرای تصمیم‌گیری‌ها و آن وجود داشته باشد و با وجود دانشگاهی بودن و قرار گرفتن آن در در متن دانشگاه، از ظرفیت متخصصان بهره‌مند شود و این یکی  از بزرگترین ماموریت‌های جهاد است.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به نقش جهاد در رونق اقتصادی افزود: ایجاد فضای کارآفرینی مهم‌ترین رسالت جهاد برای رونق اقتصادی است. جهاد به عنوان سیستمی غیر دولتی که در متن سیستم‌های دولتی به کار خود ادامه می‌دهد، می‌تواند حلقه اتصال مهمی میان این سیستم‌ها باشد.

جهاد دانشگاهی می‌تواند عرصه‌ای کاربردی و ارتقای دانش در فضای دانشگاه باشد

حسینی بیان کرد: جهاددانشگاهی می‌تواند عرصه‌ای برای کاربردی کردن و ارتقای دانش در فضای دانشگاه باشد. دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌ها زیر مجموع وزارت علوم، دانشگاه‌هایی هستند که می‌توانند در کنار جهاددانشگاهی قرار گیرند و همکاری داشته باشند.

وی در ادامه گفت: کمبودهایی که در دانشگاه‌های وزارت علوم وجود دارد این است که فضایی برای کاربرد دانش در آن‌ها وجود ندارد، برهمین اساس جهاددانشگاهی می‌تواند این زمینه را برای دانش‌آموختگان حوزه‌های مختلف فراهم کند تا بتوانند دانش خود را کاربردی کنند، زیرا کاربردی شدن دانش می‌تواند کمکی بزرگ برای رونق تولید و اقتصاد باشد.

حسینی با بیان اینکه در دهه‌های اولیه فعالیت جهاددانشگاهی، سمت و سوی فعالیت فرهنگی آن بسیار پررنگ‌تر از زمان حاضر بود، تصریح کرد: به نظر می‌رسد کارکرد جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ نسبت به قبل کم شده و بیشتر به سمت فضاهای علمی کشیده شده است. البته خروجی جهاد در بحث‌های آموزشی و علمی تا حدی موفق بوده است، اما در حوزه فرهنگی تفاوت زیادی نسبت به دهه‌های اول مشاهده می‌شود.

مهمترین نقطه قوت جهاد دانشگاهی بدنه جوان و انگیزه فراوان است

وی تأکید کرد: مهم‌ترین نقطه قوت جهاددانشگاهی این است که بدنه‌ای جوان و پرانگیزه دارد که می‌توانند در ارتقای این مجموعه نقشی کلیدی داشته باشند، اما شاید ارتباط آن با مجموعه‌های فرا دانشگاهی و دانشگاهی باید قدری تقویت شده و از مجموعه تخصص‌های موجود در دانشگاه و تبادل میان خودش و این مجموعه‌ها خروجی بهتری بگیرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید