گروه پژوهشی مطالعات شهری

Printer Friendly and PDF

گروه پژوهشی مطالعات شهری جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

 

زمینه اصلی فعالیت مورد نظر، مطالعات شهری با رویکرد اجتماعی و فرهنگی در استان اصفهان می‌باشد. مطالعات شهری از جمله موضوعات میان‌رشته‌ای است که از جامعه‌شناسی شهری، اقتصاد شهری، سیاست شهری، برنامه‌ریزی شهری، جغرافیا و گردشگری شهری و سایر رشته‌های علوم اجتماعی بهره می‌برد. در مطالعات شهری به ابعاد مختلف شهر نظیر فضای کالبدی، روابط انسانی، تشکیلات اداری- سازمانی پرداخته می‌شود. تفاوت مطالعات شهری با سایر رشته‌هایی که شهر را موضوع مطالعات خود قرار داده‌اند، میان رشته‌ای بودن این حوزه و قابلیت بهره‌مندی آن از تخصص‌های مختلف است. در این راستا مطالعات این گروه پژوهشی  در دو محور زیر انجام خواهد شد: 1- شهر خلاق 2- شهر پایدار

لازم به ذکر است که پس از شکل‌گیری و استحکام گروه، این حوزه{مطالعات شهری} می‌تواند عنوان پژوهشکده‌ای باشد که هر یک از تخصص‌های مربوط به شهر، یکی از گروه‌های زیر مجموعه‌ی آن را تشکیل دهد. 

 

چشم انداز گروه پژوهشی مطالعات شهری

 

از جمله ویژگی‌های متصور برای جامعه ایران در افق چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، برخوداری از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، اتکا بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی است. همچنین جهاددانشگاهي در برنامه توسعه‌ی خود، نهادی پيشگام در توسعه علم، فناوري و فرهنگ اعم از پیشگامی در توسعه قطب‌هاي علم و فناوري و اجرای پژوهش‌هاي كاربردي برنامه‌ريزي شده به منظور بكارگيري نتايج حاصله تصویر شده است. گروه پژوهشی مطالعات شهری گامی در راستای تحقق این ویژگی‌ها است. در یک افق 10 ساله این گروه پژوهشی قابلیت آن را دارد که به قطب علمی پژوهش‌های شهری و محل اجتماع تخصص‌های زیرمجموعه‌ی آن از جمله آمار، برنامه‌ریزی شهری، جامعه‌شناسی، طراحی شهری، جغرافیا، برنامه‌ریزی گردشگری، شهرسازی، مدیریت و روانشناسی در قالب سه گروه پژوهشی جامعه‌شناسی شهری، گردشگری شهری و برنامه‌ریزی شهری تبدیل شود.

 

اهداف گروه پژوهشی مطالعات شهری

  • ارتقای جایگاه استان اصفهان در تولید علم در حوزه‌های مرتبط با مطالعات اجتماعی فرهنگی شهر
  • ارتقای سطح تعامل با مراکز علمی و پژوهشی در گستره‌ی استانی، ملی و بین المللی
  • پرداختن به چالش‌های اساسی استان و کشور در حوزه‌های مرتبط با مطالعات اجتماعی فرهنگی شهر
  • تقویت حوزه‌های تحقیقاتی دارای مزیت برای نیل به مرجعیت علمی و پژوهشی
  • توسعه‌ی تولید دانش بومی در حوزه‌های مرتبط با مطالعات اجتماعی فرهنگی شهر
  • جذب توان علمي نخبگان و دانش‌آموختگان
  • گسترش پژوهش‌هاي كاربردي در حوزه‌های شهری و بكارگيري نتايج حاصله
 

 


مسئول گروه پژوهشی مطالعات شهری

زهرا ناجی اصفهانی


راه‌های ارتباطی با گروه پژوهشی مطالعات شهری جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، جنب دانشکده بهداشت، جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

تلفن: 03137923327

وب سایت: research.jdisf.ac.ir