3 مرداد 1403

بایدها و نبایدهای نویسندگی برای کودکان

نویسنده: خبرگزاری ایکنا

مخاطب‌شناسی قوی، قدرت تخیل فراوان و غنای علمی و ادبی، توانمندی‌هایی است که یک نویسنده کودک و نوجوان باید از آنها برخوردار باشد.

نویسنده آثار کودک و نوجوان باید مخاطب‌شناس باشد، به این معنا که بداند مخاطبی که قرار است اثر او را بخواند، در چه گروه سنی قرار دارد و از نظر روحی، روانی و گستردگی گنجینه لغات و واژگان چگونه است. باید بداند آیا می‌توان برای آن گروه سنی از مفاهیم انتزاعی و انواع و اقسام آرایه‌های ادبی استفاده کرد یا خیر؟ بنابراین نویسنده چنین آثاری در وهله اول باید یک مخاطب‌شناس قدر باشد. در وهله دوم نیز باید توانایی و قدرت تخیل زیادی داشته باشد تا بتواند مفاهیمی را در آثارش بگنجاند که مورد علاقه کودکان است. نویسنده آثار کودک و نوجوان از منظر علمی و ادبی هم باید غنی باشد. نوشتن برای کودکان، امری سهل و ممتنع است. بسیاری گمان می‌کنند نوشتن برای کودکان ساده است، در حالی که وقتی قلم به دست می‌گیرند، سختی آن را متوجه می‌شوند. یک نويسنده آثار کودک و نوجوان نمی‌تواند هر کلمه و مفهومی را استفاده کند، مگر آنکه آن را صیقل و شکل بیان و کلام را تغییر دهد تا بتواند با کودک ارتباط برقرار کند.

آنچه خواندید، بخشی از صحبت‌های بنفشه رسولیان، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان است. خبرنگار ایکنا در اصفهان به مناسبت روز قلم، گفت‌وگویی با این نویسنده درباره فعالیت حرفه‌ای او و نیز باید و نبایدهای قلم زدن در حوزه کودک و نوجوان انجام داده است که خوانندگان را دعوت می‌کنیم تا با مراجعه به لینک زیر، متن کامل این گفت‌وگو را مطالعه کنند.

https://iqna.ir/00Hj3M

مطالب مرتبط