1 مهر 1402

 برگزاری نخستین دوره جشنواره داستان کوتاه زاینده‌رود

نویسنده: سازمان دانشجویان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اصفهان و به نقل از خبرگزاری مهر، داریوش اسماعیلی در این رابطه گفت: این جشنواره به همت معاونت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با همکاری کانون‌های سوتک، راه امید، باران، صلا، قند پارسی در دو بخش آزاد و زاینده‌رود و برگزار می‌شود.


وی با اشاره به نقش بی‌بدیل و محوری  زاینده‌رود در ایجاد تمدن و وابستگی و زندگی مردم استان اصفهان به این رودخانه افزود: هدف جشنواره داستان کوتاه زاینده‌رود شناخت و نگاه به تأثیرات رودخانه است  و با توجه به اینکه احساس کردیم این موضوع با فضای دانشجویی ارتباط بهتری دارد این جشنواره ویژه دانشجویان است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با بیان اینکه دانشگاه مکان مناسبی برای کشف استعدادها است، ادامه داد: دانشجویان آرمان‌خواه و نسبت به اتفاقات اطراف خود آشناتر هستند و به امور به صورت منتقدانه نگاه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نویسندگان و ادیبان بزرگ، فعالیت‌های خود را از دانشگاه آغاز کرده‌اند، خاطر نشان کرد: اگر محیط پویای دانشجویی با مسائل اجتماعی جامعه در قالب آثار فرهنگی و هنری گره بخورد، می‌تواند کارساز باشد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان اضافه كرد: زاینده‌رود همچون یك قهرمان برای اصفهان است و جلوی گرد و غبار و آلودگی‌های زیست‌محیطی را می‌گیرد، اما در حال حاضر این قهرمان بر روی زمین افتاده است و باید به رودخانه زاینده‌رود كمك شود و مسئولین كمك كنند تا این قهرمان دوباره بر روی پای خود بایستد.

دبیر جشنواره ملی داستان کوتاه زاینده‌رود افزود: نخستین دوره جشنواره داستان کوتاه زاینده‌رود به همت معاونت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با همکاری کانون‌های سوتک، راه امید، باران، صلا، قند پارسی در دو بخش آزاد و زاینده‌رود برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های جشنواره از اواسط آبان ماه آغاز و تعدادی اثر نیز به دبیرخانه ارسال‌شده و همچنان ادامه دارد.

اسماعیلی بزرگداشت یکی از مفاخر ادبی شهر اصفهان را از فعالیت‌های جانبی جشنواره اعلام کرد و گفت: آثار برگزیده در مجموعه‌ای به نام زاینده‌رود چاپ می‌شود.

همچنین ذبیح‌الله شاهمرادی، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: وجود زاینده‌رود در فلات مرکزی ایران و در استان اصفهان عامل پیشرفت بوده است.

وی با بیان اینکه در ۱۴ سال گذشته، تنها سه سال بارندگی‌ها در اصفهان مناسب بوده است، افزود: خشک‌سالی در روحیه افراد مؤثر است و می‌تواند عامل افسردگی باشد.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: باید رودخانه زاینده‌رود احیا شود و مسئولان تدبیری برای افزایش مهاجرت‌ها و مصرف آب بیاندیشند.

وی ادامه داد: کاری که از مسئولان فرهنگی برمی‌آید این است که خواسته‌های خود را در قالب نمونه‌هایی مانند نقاشی، شعر، داستان و … که بار فرهنگی دارد، اعلام کنند.

شاهمرادی با اشاره به اعتقادات مردم خاطر نشان کرد: گاهی اوقات یک «آه» می‌تواند چاره‌ساز باشد. باید همه دست به دعا برداریم و از خدا بخواهیم تا بارندگی‌ها مناسب شود. از طرف دیگر مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب در شرایط کنونی می‌تواند مؤثر واقع شود.

وی تصریح کرد: جشنواره داستان کوتاه زاینده‌رود نیز می‌تواند در رابطه با خشک‌سالی زاینده‌رود تأثیرگذار باشد. در این شرایط بحرانی بسیاری از استعدادها شکوفا می‌شود و آثار خوبی خلق خواهد شد.

به گزارش مهر، فراخوان نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه زاینده‌رود تا پایان دی‌ماه 1393 مهلت دارد و مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان جشنواره اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴ است.