5 اردیبهشت 1403

و من گاستون ترسو هستم

نویسنده: طاهره شفیعی

معرفی بهترین کتاب راهنما برای ترس کودکان

نویسندهاورلی شین شو شین
مترجمناهید درودیان راد
انتشاراتپرتقال
گروه سنی6-8 سال

این کتاب از مجموعه کتاب‌های گاستون، از انتشارات پرتقال است که در هر جلد به شناخت یکی از احساسات پرداخته و به عنوان یک راهنما برای والدین، مربیان و کودکان می‌تواند در شناخت احساسات و مدیریت آنها مناسب باشد.

یکی از توانایی‌هایی که موجب افزایش هوش عاطفی در کودک می‌شود، توانایی تشخیص هر یک از احساسات است. این‌که کودک بتواند در هر موقعیت به‌ویژه موقعیت‌های آزاردهنده متوجه شود که چه احساسی را تحربه می‌کند یا چه احساسی او را آزار می‌دهد و پس از شناسایی بتواند به دنبال راهکاری برای مدیریت آن احساس باشد. در بسیاری از مواقع همین که کودک بتواند علت بی‌قراری و آشفتگی خود در یک موقعیت را تشخیص دهد و احساس لحظه‌ای خود را درک کند، قرار و آرامش می‌یابد و رفتار مناسب‌تری از خود نشان می دهد.

در این مجموعه، گاستون احساسات مختلفی را تجربه می‌کند. گاستون یک اسب تک شاخ است که یال رنگی و جادویی دارد. یال‌های او زمانی که احساساتش تغییر می‌کنند تغییر رنگ می‌دهد، اگر احساس حسادت داشته باشد یالش صورتی می‌شود، اگر عصبانی باشد یالش قرمز می‌شود یا اگر ناراحت باشد یالش آبی می‌شود. همچنین حال دلش مثل وضعیت آب و هوا تغییر می‌کند. به طور مثال وقتی گاستون حالش بد است آسمان دلش بارانی است یا اگر حالش خوب است آسمان دلش آفتابی است. شناخت احساسات با استفاده از رنگ‌ها و وضعیت آب و هوا به درک و ملموس شدن و پذیرش بیشتر احساسات، همچنین به ارتباط گرفتن بیشتر کودک با احساسات می‌تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد.

گاستون همین که در تاریکی تنها می‌شود خیلی می‌ترسد و مثل وقت‌هایی که سردش می‌شود می‌لرزد. نویسنده از مخاطب کودک خود می‌پرسد: «موافقید یک ذره شجاعت درست کنیم تا این ترس را از بین ببریم؟ تو هم همین کار را بکن.» سپس تکنیک تنفس عمیق را با زبانی ساده و کودکانه و به کمک گاستون به کودک آموزش می‌دهد. «گاستون چشم‌هایش را می‌بندد و توی ذهنش یک ذره زیبا را تجسم می‌کند که از او محافظت می‌کند.»

مطالب مرتبط