3 مرداد 1403

نکوداشت مفاخر ایران اسلامی با محوریت فیلسوف فرهنگ

نویسنده: طاهره شفیعی

طرح نکوداشت مفاخر ایران اسلامی با محوریت دو نشست درباره فارابی، ملقب به فیلسوف فرهنگ از سوی سازمان دانشجوبان جهاددانشگاهی واحد اصفهان برگزار می‌شود.

سمیرا قاسمی، مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی واحد اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: نکوداشت مفاخر ایران اسلامی، یکی از طرح‌های ملی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی است که هر سال در شعب استانی این سازمان اجرا می‌شود.

وی هدف از اجرای این طرح را تقویت هویت ملی و خودباوری، ایجاد زمینه‌ای برای فرهنگ‌شناسی و همچنین، احیا و معرفی شخصیت‌ها و آثار برگزیده کشور دانست و توضیح داد: این طرح در سال‌های گذشته به معرفی شخصیت‌هایی همچون فردوسی، خواجه‌ نصیرالدین طوسی و سعدی اختصاص داشته و موضوع محوری آن در سال جاری، فارابی است که از او با عنوان فیلسوف فرهنگ نیز یاد می‌شود.

مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی واحد اصفهان بیان کرد: ابونصر محمد بن محمد فارابی، دانشمند قرن سوم هجری، به تفکر افلاطون و ارسطو از منظر الهیات توحیدی می‌نگریست و معتقد بود دستیابی به مدینه فاضله یا آرمان‌شهر، در گرو مشارکت و تعاون تمام شهروندان آن است.

وی با اشاره به اهمیت دیدگاه فارابی در مسائل پرورشی و تربیتی افزود: همت فارابی برای یادگیری زبان یونانی، با هدف مواجهه مستقیم با آثار فلاسفه یونان، نشانگر اهمیتی است که این ذهن پویا برای دیگر فرهنگ‌ها قائل بود و با پیدا کردن زمینه‌های مشترک، کوشید تا پلی برای فهم بهتر و انتقال علم و فکر به جامعه خود باشد.

قاسمی خبر داد: برای معرفی هرچه بهتر این اندیشمند، دو برنامه از سوی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی واحد اصفهان تدارک دیده‌ شده است که نخستین آنها با عنوان «فارابی در آینه روایت حکمت» روز یکشنبه، ۱۴ اسفندماه، رأس ساعت ۱۴ در سالن معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واحد اصفهان برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در این برنامه، جعفر شاه‌نظری، عضو هیئت‌ علمی گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه اصفهان به همراه عبدالله نصری، نویسنده کتاب «روایت حکمت»، درباره یکی از مصاحبه‌های این کتاب که به موضوع فارابی اختصاص دارد، گفت‌وگو خواهند کرد.

مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی واحد اصفهان با اشاره به دومین رویدادی که برای نکوداشت فارابی برگزار می‌شود، گفت: از آنجا که خانه حکمت (وابسته به شهرداری اصفهان) و هنرستان هنرهای زیبا (وابسته به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان) نیز دغدغه آشنایی نسل نو با مفاخر ملی ایران را داشتند، با همکاری و همراهی آنان، همایشی با عنوان «هنر و حکمت نزد فارابی با نگاهی به موسیقی» در تاریخ ۱۶ اسفندماه در سالن هنرستان هنرهای زیبا برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: این همایش که از ساعت ۹ تا ۱۲ ادامه دارد، دارای بخش‌های گوناگونی همچون سخنرانی قاسم پورحسن و حسین بلخاری، دو تن از فارابی‌پژوهان ایران‌، نقالی با روایتی از زندگی فارابی، اجرای موسیقی از سوی گروه موسیقی هنرستان و همچنین، نمایشگاهی از آثاری است که به قلم فارابی و یا درباره او نوشته و منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایکنا

مطالب مرتبط