31 خرداد 1403

کتاب «علم مواد در باستان‌شناسی و باستان‌سنجی»

نویسنده: طاهره شفیعی

کانی‌شناسی از جمله علوم با سابقه بسیار قدیمی در تاریخ علم انسان است. از هنگامی که بشر فهمید که چگونه از ابزارهای سنگی در زندگی روزمره استفاده کند، توجه انسان خردمند به محیط پیرامون و پوسته جامد زمین جلب شد و به همین دلیل شاید اولین مشاهدات و تجربیات اندیشمندانه و زمین شناسانه‌ بشر به دوران پیش از تاریخ برگردد. از سابقه‌ قدیمی و پیشین این علم چنین مشخص می‌شود که کانی‌شناسی از بدو بوجود آمدن، در قالب مجموعه روش‌های علمی نظام‌مند و کاربردی در برخورد با موضوعات و سئوالات مورد بحث در علوم گوناگون مورد استقاده، تحلیل و تحقیق قرار گرفته است. نظام‌مندی علم کانی‌شناسی در روش‌های مشاهده، تحقیق و استدلال علمی و عملی بنیان‌گذاری شده، و با پیشرفت دانش بشر، کاربردهای این علم در باستان‌شناسی نیز با سرعتی زیاد گسترش و توسعه یافته است. این سیر ترقی باعث پیشرفت نگرش علوم گوناگون در برخورد با تحقیقات نوین باستان‌شناسی و همکاری‌های بین رشته‌ای بسیار وسیع، در قالب علم باستان‌سنجی گردیده است.

کتاب علم مواد در باستان‌شناسی و باستان‌سنجی به بررسی خصوصیات کانی‌شناسی و شیمیایی مواد معدنی و غیر آلی کشف شده از حفاری‌های باستان‌شناسی می پردازد. در ابتدای کتاب، اصول و مفاهیم کلی در کانی‌شناسی، کریستالوگرافی و شیمی معرفی شده و در ادامه، کاربرد این مفاهیم در چگونگی مطالعه و بررسی مواد تاریخی-فرهنگی بدست آمده از حفاری‌های باستان‌شناسی مورد بحث قرار می‌گیرد.

مشخصات کتاب

عنوانعلم مواد در باستان‌شناسی و باستان‌سنجی
نویسندهسید محمد امین امامی
سال چاپ1402
نوبت چاپ2
تعداد صفحه573
قطعوزیری
شابک9786003184084

فهرست کتاب

پیشگفتار/۱۷
مفاهیم کلی کانی شناسی/۲۵
معرفی مینرال‌های اقتصادی و کاربردی/۸۳
شیمی مواد و مصالح غیر فلزی/۱۷۱
فلزادت و مواد معدنی فلزی/۳۹۵

از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه ما به صورت آنلاین (برای هدایت به صفحه خرید اینجا کلیک کنید) و حضوری از کتاب‌فروشی جهاددانشگاهی اصفهان به نشانی اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه خریداری کنید.

مطالب مرتبط