3 مرداد 1403

کتاب «فنون درمان شناختی-رفتاری در درمان اختلالات روانی»

نویسنده: طاهره شفیعی

شاید به جرأت بتوان گفت که امروز در میان درمان‌های روان‌شناختی، درمان شناختی-رفتاری یکی از بهترین و کارآمد‌ترین آنها است که شاهد این ادعا مستندات درمانی روان‌شناسی و روان پزشکی است. درمان شناختی رفتاری که آلبرت اِلیس و آرون تی.بک در ایجاد و گسترش آن سهم زیادی داشتند، امروزه با وجود پیدایش درمان‌های جدید، در حال گسترش است که می‌توان به استفاده از آن در مراکز مشاوره، بیمارستان‌های روانپزشکی و مراکز درمانی سلامت روان اشاره کرد که دامنه گسترده کاربرد آن، از کودکی تا پیری است. درمان شناختی رفتاری یکی از اشکال روان‌درمانی است که منحصر و ساختاریافته است و بر این فرض اساسی استوار است که افکار، احساسات و رفتار به شیوه متقابل یکدیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهند. به‌طورکلی می‌توان گفت آنچه این درمان را از سایر درمان‌ها متمایز می‌سازد:

1. ماهیت ساختار‌یافته جلسات

2. بحث و گفت‌وگو با مراجع در مورد عناصر درمانی به‌عنوان راهبرد‌های اساسی و صریح

آنچه این کتاب و نوشته را از سایر کتب شناختی رفتاری متمایز می‌سازد، قابلیت کاربردی خوب آن است که تلفیقی از تکنیک‌ها برای درمان اختلالات روانی به شکل پروتکل و ساختار‌یافته است که قابل استفاده برای متخصصین روان‌شناس، روان‌پزشک و مشاوران است.

چارچوب اصلی این کتاب از کتاب رویکرد کاربردی در درمان شناختی رفتاری نوجوانان است و بقیه از سایر منابع اقتباس شده است. ساختار کتاب به گونه‌ای است که از مفاهیم نظری بری بوده و بیشتر جنبه کاربردی و عملی دارد.

مشخصات کتاب

عنوانفنون درمان شناختی – رفتاری در درمان اختلالات روانی
نویسندگانمحسن لعلی و فاطمه نیسیانی
سال چاپ1402
نوبت چاپ3
تعداد صفحه190
قطعوزیری
شابک9786003183773

فهرست کتاب

مقدمه/۱۵فصل هفتم: اعتياد به اينترنت/۱۰۷
فصل اول: اختلال افسردگي/۲۱فصل هشتم: مديريت استرس/۱۱۵
فصل دوم: آموزش مهارتهاي بين فردي/۳۹فصل نهم: اختلال دو قطبي/۱۲۹
فصل سوم: درمان اختلال وسواس فكري/۴۹فصل دهم: مديريت اضطراب/۱۵۱
فصل چهارم: آموزش مهارت هاي مطالعه/۶۳فصل يازدهم: مديريت اختلال خواب/۱۶۳
فصل پنجم: مديريت خشم/۷۵فصل دوازدهم: اعتياد در نوجوانان/۱۷۷
فصل ششم: چاقي/۹۱

از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه ما به صورت آنلاین (برای هدایت به صفحه خرید اینجا کلیک کنید) و حضوری از کتاب‌فروشی جهاددانشگاهی اصفهان به نشانی اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه خریداری کنید.

مطالب مرتبط