خبرگزاری بین المللی قرآنی (ایکنا)

خبرگزاری بین‌المللی قرآن که با عنوان اختصاری ایکنا (iqna) شناخته می‌شود، از دستاوردهای فرهنگی جهاد دانشگاهی است که در آبان‌ماه سال 82 با حضور رئیس‌جمهور وقت افتتاح شد و امروز به‌عنوان یکی از رسانه‌های تخصصی در کشور و جهان اسلام مطرح است.

اخبار ایکنا به‌عنوان اولین رسانه بین‌المللی در ایران، به بیش از 11 زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود. رسالت خبرگزاری ایکنا، اشاعه فرهنگ قرآنی در حوزه‌های مختلف اندیشه، ادبی، سیاسی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و … است. گروه‌های خبری ایکنا با عنایت به نیازسنجی مخاطبان و ضرورت‌های تبیین مفاهیم قرآنی در این حوزه‌ها شکل گرفته است.

شیوه ایکنا در تولید محتوا به دو گونه است:

  • الف) رویدادمحور: شامل پوشش اخبار رویدادی حوزه‌های مختلف
  • ب) سوژه‌محور: شامل سوژه‌پردازی موضوعات مختلف قرآنی براساس مقتضیات و نیازهای مخاطبان و اولویت‌ها و سیاست‌های کلان رسانه‌ای ایکنا

فرایند سوژه‌محور ایکنا با بهره‌گیری از مشاوره اساتید و کارشناسان زبده در تعیین و هدایت سوژه و مصاحبه با صاحب‌نظران و متخصصان آن حوزه صورت می‌گیرد و در نهایت محتوای تولیدشده به شکل ویژه‌نامه دیجیتال و مکتوب منتشر می‌شود.

خبرگزاری ایکنا در استان‌های مختلف شعبه دارد و ایکنای اصفهان از شعب موفق این رسانه به‌شمار می‌رود که در سال 1393 تأسیس شده است. وجه تمایز ایکنای اصفهان با سایر شعب، به رویکرد آن در زمینه نواندیشی و روشنفکری دینی بازمی‌گردد. انجام گفت‌وگوهای تفصیلی با شخصیت‌های مطرح حوزه علوم انسانی در سطح ملی، برگزاری میزگردهای تخصصی و تحلیلی با موضوعات متنوع و دعوت از اساتید مطرح حوزه و دانشگاه و تلاش برای تبیین قرائتی نواندیشانه از دین، از دستاوردهای ایکنای اصفهان محسوب می‌شود.

نشانی: خیابان هزارجریب – دانشگاه علوم پزشکی اصفهان – خیابان اندیشه – بعد از تالار سبز – معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی شماره

تماس: 37932364