1 مهر 1402

فراخوان مسابقه مناظره دانشجویی در اصفهان

نویسنده: سازمان دانشجویان

سمیرا قاسمی، مدیر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اصفهان با اعلام این خبر به ایسنا می‌گوید: پیشینه مناظره را در ایران، به نقلی از هرودوت، مربوط به ۵۲۲ سال قبل از میلاد گره می زنند. او از مناظره هفت تن از بزرگان ایران بر سر آینده حکومت ایران، بعد از قتل بردیای دروغین خبر می‌دهد؛ مناظره‌ای که پیروزِ آن، داریوش بود و بعد از این، به پادشاهی رسید.

او ادامه می‌دهد: اجرای مسابقات مناظره در دانشگاه‌های خارج از کشور امروزه امری جدی است که تا مرحله قهرمانی جهان پیش می‌رود و در ایران نیز، جهاددانشگاهی، به دلیل اهمیتی که برای گفت‌وگوهای علمی و کشف، شناخت و پرورش آرای دانشجویان قائل است، تاکنون متولی برگزاری ۱۰ دوره از «مسابقات مناظره دانشجویان» در سطح ملی بوده است.

قاسمی، خاطرنشان می‌کند: مرحله استانی یازدهمین دوره از مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران، امسال به‌صورت مشترک، توسط سازمان دانشجویان واحدهای اصفهان و صنعتی جهاددانشگاهی اصفهان در این شهر برگزار می‌شود.

مدیر سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی اصفهان، با اشاره به فرایند اجرای این مسابقات توضیح می‌دهد: در وهله اول دانشجویان باید با تشکیل تیم‌های چهار نفره، فرم ثبت‌نام مسابقه را تکمیل کنند. سپس بانک گزاره‌های موضوعی که امسال متناسب با شرایط جاری تعیین شده، در اختیار هر گروه قرار می‌گیرد تا آن‌ها موضع خود را نسبت به گزاره‌های مختلف اعلام کنند.

او می‌افزاید: پس از چینش جدول گروه‌های شرکت‌کننده براساس مواضع اعلام‌شده، کارگاه‌های آموزشی‌ای برای افزایش توانمندی و مهارت شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود و در موعد مقرر برگزاری مرحله استانی، گروه‌های موافق و مخالف، رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند تا داوران، میزان تسلط آن‌ها را بر بحث و توانایی آنان را در پیش برد یک گفت‌وگوی مستدل و منطقی بسنجد و به گروه‌ها امتیاز بدهند.

قاسمی، با اشاره به اینکه برگزیدگان مرحله استانی، پس از دریافت جایزه‌های ۳ و ۲ و میلیون تومانی، به ترتیب به مرحله منطقه‌ای و کشوری راه پیدا می‌کنند، می‌گوید: بهره‌مندی از تخفیف ویژه شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت جهاددانشگاهی و اعطای گواهی شرکت در مسابقه به‌تمامی شرکت‌کنندگان، مزایای جنبی حضور در این رویداد است.

دانشجویان علاقه‌مند تا ۳۰ آبان‌ماه فرصت دارند با مراجعه به نشانی https://reg.jdisf.ac.ir/ نسبت به ثبت‌نام گروه خود در یازدهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی اقدام کنند.