8 اسفند 1402

فصل سخن: کتاب «کودک خوش بین»

نویسنده: طاهره شفیعی

سه‌شنبه 2 آبان ماه ۱۴۰۲ در کتاب اردیبهشت جهاددانشگاهی اصفهان به نقد و بررسی کتاب «کودک خوش‌بین» نوشته مارتین.ای.پی.سلیگمن و ترجمه فروزنده داورپناه، با حضور دکتر غلامرضا نیکراهان و منصوره تاج خواهیم نشست.

معرفی کتاب:

برخلاف گذشته كه افسردگی مختص بزرگسالان تلقی می‌شد، تمدن امروز با مشكل بروز افسردگی در خردسالی روبرو است. تشخیص زودهنگام این حالت و مقابله موثر با آن، برای آن دسته از كودكان كه یا درماندگی و یأس پیشه می‌كنند، یا به رفتارهای پرخاشگرانه مبادرت می‌ورزند، چشم‌انداز آینده را روشن و امیدوار كننده می‌سازد.
كتاب كودک خوش‌بین، نتیجه چند سال كار پژوهشی و آموزشی روی كودكان دبستانی، والدین و مربیان آنهاست كه به سرپرستی «مارتین سلیگمن» روانشناس نظریه‌پرداز معاصر و در قالب برنامه پیشگیری پنسیلوانیا انجام گرفته است. ضمن این برنامه كودكان آموختند تا ارتباط میان افكار، احساسات و رفتار خود را درك كنند و با انجام تمرین‌های مختلف به تقویت عزت‌نفس و مهارت‌های حل مسئله در خود بپردازند. در پایان آنها این توانایی را یافتند كه به جاس یأس و انفعال و تفسیرهای بدبینانه، رویدادها را به گونه‌ای خوش‌بینانه تفسیر كنند و با آنها به صورتی سازنده روبه‌رو شوند.
پشتوانه نظری و عملی کتاب، وجود ابزارهای تشخیصی ساده و برگه‌های کار در آن، مطالعه کتاب را برای روانشناسان، مربیان، پدران و مادران، و به ویژه کودکان دبستانی، مفید و خوشایند می سازد.