3 مرداد 1403

«مصاحبه بالیـنی کودکان و نوجوانان» (ارزيابی و مداخله‌های روان‌شناختی و روان‌پزشکی)

نویسنده: طاهره شفیعی

تشخیص و درمان اختلال‌های عاطفی و رفتاری دوران کودکی مستلزم استفاده از روش‌هایی است که بتواند بیشترین و جامع‌ترین اطلاعات را در اختیار درمانگران و متخصصان قرار دهد. از طرفی کودکان در دوران رشد و تحول قرار دارند و از نظر توانایی و مهارت در زبان و شناخت به حدی از رشد نرسیده‌اند که بتوان صرفاً با استفاده از آزمون‌ها و پرسشنامه‌های تدوین‌شده به‌صورت دقیق مشکلات عاطفی و رفتاری کودکان را ارزیابی نمود. بنابراین مصاحبه بالینی نه‌تنها می‌تواند به‌عنوان یک روش مهم در سنجش و ارزیابی مشکلات روان‌شناختی کودکان جایگاه ویژه و ارزشمندی داشته باشد، بلکه در مداخله و درمان این کودکان نیز اهمیت بالایی دارد.

هم‌چنین نه‌تنها از طریق این روش می‌توان به مشکلات کودکان پی برد، بلکه با استفاده از این روش می‌توان توانایی‌های کودکان را در ابعاد مختلف رشد زبانی، شناختی، اجتماعی و عاطفی مورد ارزیابی و سنجش قرار داد و شاید بتوان گفت پیاژه از طریق همین روش بود که مراحل رشد شناختی کودکان را مطالعه و ترسیم نمود، پیاژه ضمن ایجاد موقعیت‌های تجربی و آزمایشی با طرح سؤالاتی که از کودکان می‌پرسید متوجه شد که کودکان در هر یک از مراحل رشد قابلیت‌های ویژه‌ای دارند.

این کتاب که در هفت فصل تألیف شده است، سعی نموده تا به‌طور کاملاً علمی و با استفاده از شواهد پژوهشی روش مصاحبه بالینی را به شکل کاربردی و با ذکر مثال‌ها و مطالعه موردی توضیح و توصیف نماید. علاوه بر این دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که مطالعه و استفاده از آن را برای درمانگران، مشاوران، روانشناسان، روان‌پزشکان و حتی پزشکان متخصص کودک و نیز هرکسی که در حوزه درمانگری کودک فعالیت می‌کند، امکان‌پذیر می‌سازد.

مشخصات کتاب

عنوانمصاحبه بالیـنی کودکان و نوجوانان
(ارزيابی و مداخله‌های روان‌شناختی و روان‌پزشکی)
نویسندگاناستفانی اچ. مک کاناهی
مترجمانسالار فرامرزی، مجاهده شمس و فرناز دادا
سال چاپ1402
نوبت چاپ4
تعداد صفحه372
قطعوزیری
شابک9786003180437

فهرست کتاب

 فصل اول: مصاحبه بالینی در شرایط ارزیابی چند رشته‌ای/۲۱فصل ششم: مصاحبه با معلمین/۲۳۵
فصل دوم: راهکارهایی برای مصاحبه‌های بالینی با کودک/۴۳فصل هفتم: تفسیر مصاحبه‌ی بالینی/۲۶۵
فصل سوم: مصاحبه‌های بالینی با کودکان/۷۷فصل هشتم: تشخیص خطر خودکشی/۲۹۵
فصل چهارم: مصاحیه‌های بالینی با کودکان/۱۰۵فصل نهم : ارزیابی خشونت در جوانان وپ
تهدید های خشونت در مدارس/۳۱۹
فصل پنجم: مصاحبه با والدین/۱۶۱

از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه ما به صورت آنلاین (برای هدایت به صفحه خرید اینجا کلیک کنید) و حضوری از کتاب‌فروشی جهاددانشگاهی اصفهان به نشانی اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه خریداری کنید.

مطالب مرتبط