3 مرداد 1403

کتاب «آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»

نویسنده: طاهره شفیعی

کتاب «آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» به نویسندگی علی نصراصفهانی از پرفروش‌ترین کتاب‌های انتشارات جهاددانشگاهی واحد اصفهان است. چاپ نهم این کتاب به تازگی منتشر شده است.

  شناخت قانون اساسی و آگاهی از حقوق فردی و اجتماعی و همچنین نهادها، سازمان‌ها و تشکیلات عمومی کشور، حداقل انتظاری است که از هر ایرانی و به‌خصوص قشر تحصیل‌کرده باید داشت، زیرا اولین گام در اجرای قانون اساسی آگاهی جامعه از حقوق خود و تکالیف تعیین شده برای حکومت است.

از زمان تدوین قانون اساسی تاکنون کتاب‌های ارزشمندی در شرح آن به رشته تحریر در‌آمده است. اغلب این کتاب‌ها تخصصی و بعضاً مفصل بوده و عمدتاً برای دانشجویان رشته حقوق و علوم سیاسی تألیف شده است. نیاز به وجود متنی روان برای تسهیل در مطالعه اصول مهم قانون اساسی برای استفاده عموم و همچنین جهت تدریس دو واحد درس عمومی «آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»باعث شد تا این کتاب چاپ شود.

این نوشته با بررسی مفاهیم اصلی حقوق اساسی شروع و با ذکر مختصری از تاریخ حقوق در ایران ادامه می‌یابد. سپس چگونگی تدوین اولین قانون اساسی ایران در دوران مشروطیت و بیان اصول مهم آن قانون، مورد بررسی قرار می‌گیرد. نگارش قانون اساسی ایران و مبانی حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران، حقوق فردی و آزادی‌های ملت، رهبری، قوه مقننه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قوه مجریه، قوه قضائیه، شوراهای اسلامی، سیاست خارجی و نهایتاً چگونگی بازنگری در قانون اساسی، از مباحث اصلی مورد بحث در این نوشتار است.    

مشخصات کتاب

عنوان فارسیآشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نویسندهعلی نصر اصفهانی
سال چاپ1402
نوبت چاپ9
تعداد صفحه186
قطعوزیری
شابک9786005051230

از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه ما به صورت آنلاین (برای هدایت به صفحه خرید اینجا کلیک کنید) و حضوری از کتاب‌فروشی جهاددانشگاهی اصفهان به نشانی اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه خریداری کنید.

شبکه‌های اجتماعی

اگر علاقه‌مند هستید که از آخرین اخبار، رویدادها و فعالیت‌های انتشارات جهاددانشگاهی واحد اصفهان مطلع شوید کافی است ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید. (برروی آیکن‌های زیر کلیک کنید.)

مطالب مرتبط