1 مهر 1402

کتاب «دستور زبان انگلیسی استرایک»

نویسنده: انتشارات

کتاب دستور زبان انگلیسی استرایک یا Strike English Grammar چاپ انتشارات جهاددانشگاهی واحد اصفهان از پنج بخش تشکیل شده که بخش اول پیشگفتار است و در ادامه می‌توانید پیرامون بخش‌های دیگر بیشتر بخوانید.

بخش دوم کتاب: سری سوالات اول

بخش دوم (فصل اول) «سری سؤالات اول» نام دارد و شامل چهار زیربخش می‌شود:

  1. در اولین زیربخش، سؤالات دستور زبان (گرامر) به همراه پاسخ‌های تشریحی قرار دارند. در این زیربخش، ۴۰ سؤال دستور زبان وجود دارد. ۲۵ سؤال از این ۴۰ سؤال را سؤالات written expression یا error identification تشکیل داده است. این سؤالات به این صورت هستند که زیر چهار کلمه و یا عبارت از یک جمله خط کشیده شده و آزمون‌دهنده باید کلمه یا عبارتی که اِشکال دستوری دارد را پیدا کند و گزینه‌ مربوط به آن را به عنوان پاسخ برگزیند. ۱۵ سؤال دیگر از این ۴۰ سؤال دستور زبان را سؤالات چهارگزینه‌ای یا sentence completion تشکیل می‌دهند که برای پاسخ به آنها باید گزینه‌ای انتخاب شود که جای خالی جمله‌ صورت سؤال را به شکل درست‌ پر می‌کند.
  2. دومین زیربخش از بخش دوم مربوط به سؤالات لغت و پاسخ‌های تشریحی آنها است. این زیربخش شامل ۱۰ تست لغت است.
  3. سومین زیربخش از بخش دوم را سؤالات ادراکی یا cloze test به‌همراه پاسخ تشریحی آنها تشکیل می‌دهند. این زیربخش دارای پنج سؤال است که سؤالات آن ممکن است یا مربوط به دستور زبان باشند، یا انتخاب واژه‌ درست به‌ لحاظ معنایی؛ یعنی، چیزی شبیه تست‌های بخش لغت. در این بخش، یک متن کوتاه که درباره‌ موضوعی مشخص است انتخاب شده و پنج قسمت از متن حذف شده است و به جای آنها جای خالی گذارده شده و برای هر جای خالی چهار گزینه داده شده است. آزمون‌دهندگان برای هر جای خالی باید گزینه‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنند که یک متن دستوری و معنادار و منسجم به دست آید. گاهی انتخاب گزینه‌ درست برای یک جای خالی در این نوع سؤالات نیازمند مدنظرداشتن جمله‌ها و جای خالی‌های قبل و یا بعد است.
  4. نهایتاً، زیربخش چهارم از بخش دوم مربوط به سؤالات درک مطلب است. این زیربخش نیز پنج سؤال به همراه پاسخ‌های تشریحی دارد. در مجموع، این بخش حاوی 6۰ سؤال است. در زیربخش آخر هم بخش خودارزیابی آمده که خوانندگان می‌توانند یادگیری خود از مطالب فصلی که خواندند را بسنجند.

بخش سوم کتاب

بخش سوم کتاب (فصل دوم) که «سری سؤالات دوم» نام دارد به‌لحاظ ساختاری کاملاً شبیه بخش دوم است و تعداد سؤالات هر زیربخش و مجموع سؤالات نیز مشابه بخش دوم است. این بخش نیز حاوی زیربخش خودارزیابی است.

بخش چهارم کتاب

در بخش چهارم کتاب، نمونه‌ سؤالات آزمون‌های زبان انگلیسی آورده شده است. در این بخش، چهار نوع سؤال وجود دارد:

  1. سؤالات بخش دستورزبان
  2. ، سؤالات بخش لغت
  3. سؤالات ادراکی
  4. سؤالات درک مطلب.

این بخش از این جهت آورده شده است تا خوانندگان کتاب پس از مطالعه‌ فصل‌های اول و دوم دانش زبانی خود را بیازمایند. برای سؤالات این بخش نیز پاسخ‌های تشریحی کوتاه تهیه شده تا نکاتی که در فصل‌های یک و دو فرصت تشریح شدن نداشته‌اند در این بخش به طور اجمالی آموزش داده شوند. از همین رو، این بخش را در متن «سری سؤالات سوم» نامیده‌ایم.

بخش پنجم کتاب

بخش پنجم کتاب نیز به‌لحاظ هدف، ساختار، و تعداد سؤال مشابه بخش چهارم کتاب است و تفاوتی با آن ندارد. برای سؤالات این بخش نیز پاسخ‌های تشریحی کوتاه تهیه شده است و در متن کتاب، این بخش را با عنوان «سری سؤالات چهارم» معرفی کرده‌ایم.

سایر بخش‌های کتاب

پس از بخش‌های اصلی، یک فهرست نمایه (index) آماده شده است تا مطالب مربوط به موضوعات مورد نظر خوانندگان به راحتی قابل پیداکردن باشند.

پس از فهرست نمایه نیز فهرست منابع آمده است که منابع مورد استفاده برای آماده‌کردن پاسخ‌های تشریحی معرفی شده‌اند. در انتهای کتاب، دو پاسخ‌برگِ خام به صورت پرفراژ به کتاب ضمیمه شده‌اند. خوانندگان کتاب می‌توانند از آن دو پاسخ‌برگ برای پاسخگویی به سؤالات بخش‌های چهار و پنج استفاده کنند. در واقع، هدف از ضمیمه کردن این دو پاسخ‌برگ این بوده است که خوانندگان برای پاسخگویی به سؤالات بخش‌های چهار و پنج شرایط واقعی آزمون را برای خود ایجاد کنند.

مطلب دیگری که باید درمورد ساختار کتاب ذکر کنیم این است که برروی صفحه‌ ابتدایی هر بخش از کتاب مطالبی کوتاه درمورد رابطه‌ مغز و زبان، زبان‌آموزی کودک، ساختار زبان، و یادگیری زبان دوم آمده است. تفاوتی که این کتاب در این قسمت با کتاب‌های دیگر ایجاد کرده این است که مطالب ابتدایی هر بخش با مطلب یا مطالب ابتدایی بخش‌های قبل و بعد از خود در ارتباط است.

در واقع، این مطالب کوتاه که در صفحات ابتدایی هر بخش آمده خود یک کتابچه‌ مستقل و منسجم تشکیل داده‌اند و این کتاب را تبدیل به a book within a book کرده است؛ یعنی، کتابی در درون کتاب دیگر. این ویژگی می‌تواند یکی از ویژگی‌های متمایزکننده‌ این کتاب با کتاب‌های دیگر باشد.

مطلب دیگری که درمورد فصل‌های اول و دوم باید عنوان شود این است که پاسخ‌های تشریحی این دو بخش زیر سؤالات تستی آمده‌اند، اما گزینه‌ صحیح مستقیماً در ابتدای پاسخ تشریحی آورده نشده است. در واقع، ما برای فصل‌های اول و دوم که بخش‌های آموزشی تلقی می‌شوند نیز یک جای خالی قرار داده‌ایم تا خوانندگان پیش از مطالعه‌ پاسخ تشریحی و گزینه‌ صحیح، پاسخی را که درست می‌دانند انتخاب کنند و سپس پاسخ تشریحی را مطالعه کنند.

گزینه‌ درست سؤالات این دو فصل نیز به صورت درشت در پاسخ تشریحی آمده است (برای مثال گزینه‌ A). به نظر ما، این شیوه نیز کمکی است در جهت یادگیری بهتر مطالب کتاب. ممکن است این گمان پیش بیاید که بهتر بود نویسنده در بخشی مجزا در ابتدای کتاب کل قواعد را تشریح می‌کرد و سپس به سراغ تحلیل سؤالات تستی می‌رفت. در این باره باید عرض کنیم که مطالعه‌ صرف قواعد بدون درگیری با مسئله هرچند بی‌تاثیر نیست، اما آموزش زمانی بیشترین یادگیری را باعث می‌شود که با مسئله درگیر شده باشیم. بنابراین، این سبک تدوین کتاب آگاهانه انجام شده است.

مشخصات کتاب

عنواندستور زبان انگلیسی Strike
نویسندهمسعود کازرونی
سال چاپ1401
نوبت چاپ1
تعداد صفحه295
قطعرحلی
شابک9786003184107

فهرست کتاب

پیشگفتار/82-2 سؤالات لغت/198
فصل 1: سر سؤالات اول/163-2 سؤالات ادراکی/202
1-1 سؤالات دستور زبان/194-2 سؤالات درک مطلب/208
2-1 سؤالات لغت/108خودارزیابی/214
3-1 سؤالات ادراکی/112فصل 3: نمونه سؤالات اول/220
4-1 سؤالات درک مطلب/116فصل 4: نمونه سؤالات دوم/248
خودارزیابی/124نمایه/276
فصل 2: سر سؤالات دوم/128فهرست منابع/284
1-2 سؤالات دستورزبان/131

از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه ما به صورت آنلاین و حضوری از کتاب‌فروشی جهاددانشگاهی اصفهان به نشانی اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه خریداری کنید.