3 مرداد 1403

کتاب «سنگ‌شناسی دگرگونی» (با نگرشی بر سنگ‌های دگرگونی ایران‌زمین)

نویسنده: طاهره شفیعی

در گستره وسیعی از ایران‌زمین، انواع مختلف سنگ‌های دگرگونی یافت می‌شود که شناخت آنها از منظر کانی‌شناسی، ساخت، بافت و همچنین بررسی شرایط فیزیک وشیمیایی تشکیل، از اهمیت زیادی در زمین‌شناسی برخوردار است. استفاده وسيع از قوانين ترموديناميكي و رابطه ناگسستنی واكنش‌هاي دگرگونی و تشكيل مجموعه‌هاي پاراژنزی با اين قوانين سبب شده كه با مطالعه اين سنگ‌ها بتوان به‌صورت مستدل، بسياري از پيچيدگی‌ها و مسائل زمين‌شناسی نواحی مختلف را حل نمود. دگرگونه‌ها، حوادث مختلف زمین ‎شناسی را در خود ضبط نموده و با رمزگشايی از آنها قادر خواهیم بود به بسياری از رویدادهای گذشته زمين واقف شویم. در این کتاب با مطالعه انواع دگرگونی و سنگ‌های وابسته، پتروگرافی و پترولوژی به‌صورت كاملاً مرتبط بيان شده و ضمن توصيف‌های دقيق كانی‌شناسی و سنگ‌شناسی، با ارائه مثال‌هایی متنوع از سنگ‌های دگرگونی ایران و چگونگی تشکیل آن‌ها در محیط‌ها و شرایط ترمودینامیکی متفاوت، بحث های کاربردی صورت گرفته است.

این کتاب برای تمامی افرادی که علاقه مند به مطالعه دگرگونی و سنگ‌های مرتبط با آن بوده یا به‌طور کلی دنبال‌ کننده هریک از موضوعات زیر هستند، پیشنهاد می‌شود:
سنگ‌شناسی، کانی‌شناسی، فابریک در دگرگونی، ترمودینامیک، کانه‌زایی، پتروژنز، واکنش‌های دگرگونی، زمین‌شناسی اقتصادی، ژئوشیمی، تکتونیک

مشخصات کتاب

عنوانسنگ‌شناسی دگرگونی با نگرشی بر سنگ‌های دگرگونی ایران‌زمین
نویسندهسیدمحسن طباطبائی‌منش
سال چاپ1402
قطعوزیری
شابک9786003184312

مطالب مرتبط