3 مرداد 1403

کتاب «نظریه‌های مشاوره مسیر شغلی» (مسیر تکامل انتخاب شغل)

نویسنده: طاهره شفیعی

این کتاب مجموعه‌ای درباره‌ نظريه‌های مشاوره مسير تكامل انتخاب شغل است. اگر چه كتاب‌ها و منابع فارس موجود در اين زمينه بسيار محدود، كم و انگشت شمار است، با اين‌حال آنچه موجود است پايه، اساس و پيش درآمدی برای تأليف و تدوين اين كتاب و ساير كتاب‌هايی است كه در آينده نوشته خواهند شد. از آنجايی‌كه رشته مشاوره مسير شغلی از سال 1909 م. يعنی سال تأسيس‌اش تاكنون به سرعت در حال دگرگونی و تغييرات زيادی است و نظريه پردازان متعددی در اين عرصه مجال يافته‌اند كه ديدگاه‌های خود را در قالب‌های گوناگون مطرح سازند؛ لذا ما با نظريه‌های مختلفی رو برو هستيم كه چشم پوشی از هيچ كدام ميسر نيست و لازم است همه آنها به نحوی در اين كتاب گنجانده شوند.

نكته‌ای كه لازم است به آن اشاره شود اين است كه در اين كتاب منظور از «مشاوره مسير شغلی» همان «مشاوره مسير تكامل انتخاب شغل» است كه در برخی از جاها معادل يكديگر به كار رفته است. همچنين در اين كتاب سعی شده عنوان فارسی و لاتين، سال پيدايش نظريه، عكس نظريه پردازان، شرح مختصری از زندگینامه آنها، فرض‌های زيربنايی نظريه و شرح نظريه آورده شود. البته علی‌رغم تلاش‌های زياد، امكان دسترسی به عكس يا زندگینامه برخی از نظريه‌پردازان ميسر نبود كه اميدوارم در چاپ‌های بعدی اين نواقص برطرف شود. علاوه بر اين، جهت انسجام مطالب و رعايت كليت هر نظريه به معرفی آزمون‌هايی كه در سنجش آن نظريه به كار می‌رود؛ پرداخته شده و در پايان هم قسمتی به خلاصه و نتيجه‌گيری اختصاص داده شده است.

در انتهای كتاب، يك جمع‌بندی يا ديدگاه كلی از همه نظريه‌های مشاوره مسير شغلی ارائه شده كه در جامعه ايران می‌تواند كاربرد داشته باشد.

مشخصات کتاب

عنواننظریه‌های مشاوره مسیر شغلی «مسیر تکامل انتخاب شغل»
نویسندگانفاطمه سمیعی، ایران باغبان، محمدرضا عابدی و سیمین حسینیان
سال چاپ1401
نوبت چاپ5
تعداد صفحه295
قطعوزیری
شابک9786005051735

فهرست کتاب

پیشگفتار/7
مقدمه/9
فصل اول: نظریه‌های خصیصه و تیپ/15
فصل دوم نظریه‌های گستره زندگی/105
فصل سوم: نظریه‌های با تمرکز خاص/152

از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه ما به صورت آنلاین (برای هدایت به صفحه خرید اینجا کلیک کنید) و حضوری از کتاب‌فروشی جهاددانشگاهی اصفهان به نشانی اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه خریداری کنید.

مطالب مرتبط