مرکز افکارسنجی (ایسپا)

بدون شک در دنیای امروز نظرسنجی و تحقیقات افکار عمومی به عنوان ابزار و شیوه‌ای شناخته می‌شود که نبض جامعه و تغییر و تحولات افکار عمومی را منعکس می‌کند و می‌توان آن را به مثابه ابزاری تأثیرگذار درجهت بازخورد عمومی، انعکاس تمام نمای نظر مردم و نیز فرایند سیاست‌گذاری عمومی و اجتماعی قلمداد نمود.

نظرسنجی مجرا و بستری برای مشارکت شهروندان در امر سیاست‌گذاری و حکمرانی است. آن فرصتی است که به شهروندان داده می‌شود تا به صورت غیرمستقیم و ناشناس با کارگزاران، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان حرف بزنند و آنچه را که در ذهن و درون خود دارند، هویدا سازند. از طرف دیگر، سیاست‌گذاران به چگونگی و کم و کیف داوری شهروندان نسبت به سیاست‌ها، برنامه‌ها، راهبردها و گفتمان‌هایی که در مقام نظر و عمل به تحقق آنها کمر همت بسته‌اند، آشنا می‌شوند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا Iranian student polling Agency) با داشتن 31 شعبه فعال در 31 استان کشور که ذیل معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان‌ها تعریف می شوند، از سال 1380 به منظور توسعه تحقیقات افکار عمومی و طرح‌های نظرسنجی تشکیل شده است و تلاش می‌کند ضمن اجرای طرح‌های نظرسنجی و تحقیقات افکار عمومی در سطوح مختلف، ملی، منطقه‌ای و محلی، مسئولان و سیاست‌مداران، دانشگاهیان و نخبگان را نسبت به افکار عمومی و تحولات جامعه حساس نماید. به بیان دیگر ارائه تصویر درست و واقعی از متن جامعه و شنیده شدن صدای شهروندان از طریق تولید و انتشار داده‌های واقعی با رعایت اصل امانتداری و بی‌طرفی و پل زدن بین جامعه و بدنه دانشگاهی و علمی کشور رسالت اصلی ایسپا را شامل می‌شود.

توانمندی‌ها و خدمات قابل ارائه

 1. تهیه و تدوین پرسشنامه
 2. استانداردسازی پرسشنامه  
 3. اجرای طرح های نظرسنجی بصورت (نظرسنجی تلفنی، پیمایش درب منازل، پیمایش میدانی،  نظرسنجی آنلاین و الکترونیکی، نظرسنجی از مدعوین همایش‌ها و جشن‌های ادارات و سازمان‌های مختلف به صورت الکترونیکی و اعلام نتایج نظرسنجی در پایان مراسم بر روی پرده)   
 4. گردآوری اطلاعات
 5. پردازش اطلاعات
 6. خدمات مشاوره و نظارت
 7. انجام پیمایش سریع  
 8. انجام پیمایش کاربردی   
 9. امکان برگزاری نظرسنجی در سطح ملی  
 10. تحلیل، تفسیر و نتیجه‌گیری داده‌ها
 11. برگزاری نشست‌ها و همایش‌های تخصصی     
 12. برگزاری دورهها و کارگاه‌های آموزشی       
 13. بهره‌گیری از 200 پرسشگر کارآزموده   

نشانی: اصفهان – خیابان دانشگاه – کوچه شماره ۷ (شهید سلیمیان) – پلاک ۸ – طبقه ۳ – معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

شماره تماس: 36288276