سازمان دانشجویان

سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، تشکیلاتی است وابسته به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی که در سال ۱۳۷۷ به منظور ساماندهی مطلوب و توسعه (ارتقا) مشارکت دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، علمی، صنفی و فوق برنامه و در جهت تحقق استراتژی برنامه اول توسعه‌ی جهاددانشگاهی مبنی بر «تأکید بر تقویت فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در جامعه و به خصوص در نسل جوان و دانشجویان دانشگاه‌ها» تأسیس شده است.

سیاست‌ها و خط‌مشی‌های سازمان دانشجویان:

  • تأکید بر فرهنگ اصیل اسلامی و ارزش‌های انقلاب اسلامی مصرح در آرا اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی در شئون سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و عملیاتی سازمان
  • تعدد و تنوع بخشیدن به فعالیت‌های متناسب با ابعاد زندگی جوانان دانشجو
  • بهره‌گیری از حرکت‌های خودجوش دانشجویی و جلب مشارکت دانشجویان در اداره سازمان
  • جذب و ساماندهای نیروهای دانشجویی در عرصه‌های سازندگی و موقعیت‌های ویژه کشور
  • تأکید بر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و خدماتی در مناطق محروم
  • اهتمام به برقراری ارتباطات بین‌المللی بین دانشجویان ایرانی و دانشجویان سایر کشور‌ها به ویژه کشورهای اسلامی

سازمان دانشجویان شعبه اصفهان در سال ۱۳۹۳ فعالیت مجدد خود را با استفاده از کارشناسان باتجربه آغاز نمود و ارتباط با کانون‌های دانشجویی و دانشجویان را در عرصه‌های مختلف فرهنگی – هنری فراهم نموده است. ورود به حوزه‌های نقد کتاب، نمایش و نقد فیلم، برگزاری جشنواره‌های ادبی و هنری و همچنین فعالیت در زمینه تئاتر و موسیقی از دیگر برنامه‌های این سازمان محسوب می‌شود.

سازمان دانشجویان واحد اصفهان هم اکنون شامل 3 کانون و 1 مرکز گردشگری نقش جهان است:

  1. کانون نقد فیلم (این کانون در سال 1393 تأسیس شده است و با کانون عرفان و ادب قند پارسی، کانون هیوا و کانون ستوک در دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی همکاری مستمر دارد و ماهی یکبار فیلم‌های روز سینمای ایران و جهان مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.
  2. کانون عکس: این کانون در سال 1394 تأسیس شده است  و  به چهارشنبه‌های عکس در دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی شناخته شده است و هر هفته مباحث مربوط عکس و عکاسی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
  3. کانون داستان خوانی و نقد داستان : این کانون در سال 1394 دایر شده است و  به سه شنبه های داستان در دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی  شناخته شده است و هر هفته یک یا دو داستان با حضور نویسنده مورد نقد و بررسی قرار می گیرد و در پایان هم داستان‌های نوشته شده توسط شرکت‌کنندگان به نقد و بررسی گذاشته می شود.
  4. مرکز گردشگری نقش جهان: گردشگری پدیده‌ای یک بعدی نیست، بلکه دربرگیرنده ابعاد اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی و دینی است و دستاوردهایی چون نزدیکی اقوام و ملت‌ها، صلح، امنیت، دموکراسی، آزادی، پیشرفت فرهنگی و اجتماعی و نیز رونق اقتصادی را به همراه دارد و جهاد‌دانشگاهی هم نهادی است الهام‌بخش در نواندیشی و پویایی علمی و فرهنگی در جهت نیل به خودباوری، خوداتکایی و تقویت هویت ایرانی- اسلامی‌. با توجه به نیاز روزافزون جوانان به گردش‌های دسته‌جمعی و خروج از محیط بسته و تکراری زندگی به منظور تجدید و بازسازی روحیه و کسب نشاط درونی به همراه ضروت تقویت هویت دینی و ملی آنان  و شناخت علمی مواریث فرهنگی و تمدنی و تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی و برنامه‌ریزی فرهنگی و تربیتی و ایجاد آمادگی فکری و مکتبی در قشر جوان تشکیل این مرکز ضروری بوده است.

نشانی: خیابان هزارجریب – دانشگاه علوم پزشکی اصفهان – خیابان اندیشه – بعد از تالار سبز – معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی

شماره تماس: 37932364