3 مرداد 1403

انتشارات جهاددانشگاهی واحد اصفهان شعبه برگزیده شد

نویسنده: طاهره شفیعی

1 مرداد 1402

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد اصفهان، نخستین گردهمایی شعب سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاددانشگاهی، با حضور دکتر علیرضا کلانتر مهرجردی معاون فرهنگی جهاددانشگاهی و دکتر حامد علی‌اکبرزاده رئیس سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاددانشگاهی، شنبه(۳۱ تیر‌ماه) در سالن شهید صبوری معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برگزار شد.

در این نشست رئیس سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاددانشگاهی درباره فعالیت‌های این سازمان گفت:‌ سه سال پیش که مسئولیت سازمان انتشارات جهاددانشگاهی را بر عهده گرفتم با همفکری دوستان تصمیم گرفته شد تحولی در ساختار اساسی فعالیت‌های کتاب‌محور جهاددانشگاهی داشته باشم و این تحول بتواند به ترویج مطالعه و نشر در میان دانشجویان و استادان دانشگاهی منجر شود؛ برهمین اساس فعالیت‌هایی را آغاز کردیم و برنامه‌ها را در سازمان انتشارات جهاددانشگاهی پیش بردیم.

وی افزود: ‌دومین گام  این بود که به‌تناسب این فعالیت‌ها، اقدام اساسی برای تأسیس سازمان جدید با مأموریت و اهداف جدید داشته باشیم. این حرکت را از دو سال پیش آغاز کردیم و اقدامات آن انجام شد. در نهایت با همکاری رئیس جهاددانشگاهی این اتفاق افتاد و سازمان جدید با عنوان «سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاددانشگاهی» تأسیس شد. برنامه‌هایی برای رویدادهایی که مهرماه در این خصوص داریم طراحی‌ شده و درباره آن گفت‌وگو خواهیم داشت. تا سال آینده، سازمان، کارنامه جدیدی برای خود رقم خواهد زد. امیدواریم بتوانیم گامی برای کتابخوان شدن بیشتر دانشجویان برداریم.

وی درباره برنامه‌های این سازمان گفت:‌ با همکاری معاونت فرهنگی  چند برنامه تدوین ‌شده است؛ در مهرماه امسال نخستین برنامه «باشگاه دانشجویان ایران» را خواهیم داشت که قرار است در ۲۰ واحد دانشگاهی آن را شروع کنیم و در هر واحد حلقه مطالعه ایجاد شود؛ همچنین قرار است به فراخور هر واحد، «مدرسه نویسندگی دانشجویان ایران» ایجاد شود که فصل اول آن با دانشجویان دانشگاه اصفهان و دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ آغاز خواهد شد؛ هدف تقویت مهارت‌های نویسندگی دانشجویان است.

دکتر علی‌اکبرزاده با اشاره به سایر برنامه‌های ترویج مطالعه و نشر جهاددانشگاهی، عنوان کرد: تجمیع مسابقات سه‌دقیقه‌ای با عنوان جدید «ارائه سه‌دقیقه‌ای» به کتاب، پایان‌نامه، اختراع، طرح پژوهشی و مقاله می‌پردازد. برنامه بعدی این سازمان، برگزاری دوره تخصصی حوزه نشر و مطالعه است که همه واحدها ملزم هستند آموزش‌های تخصصی در این حوزه را آغاز کنند؛ همچنین امسال فراخوان سومین کنفرانس دوره جدید نشر و کتاب دانشجویی و طرح ملی «فصل سخن» طبق روال اجرا و مسابقات سه‌دقیقه‌ای نیز آبان ماه برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در حوزه تولید محتوا نیز برنامه تولیدی در زمینه «تاریخ علم در ایران و جهان اسلام» خواهیم داشت و اگر در این زمینه در واحدهای دیگر، کاری ارائه ‌شده باشد، حمایت می‌کنیم؛ همچنین برنامه دیگر، تولید نمایشنامه‌های مخصوص دانشجویان در زمینه ایران اسلامی است. کار دیگر، نظارت پیش از چاپ کتاب‌ است که از مشکلات بعدی پیشگیری خواهد کرد؛ طبق برنامه‌ای که طراحی‌شده از اول مهرماه آثار این سازمان پیش از چاپ، با نظر کارشناسان سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی بررسی می‌شود. در حوزه اقتصادی «سامانه شانزده» را خواهیم داشت و امیدواریم فروشگاه فیزیکی را هم گسترش دهیم.

دکتر علیرضا کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی نیز در این نشست، با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی مولود انقلاب اسلامی است، به وظایف سازمان ترویج مطالعه و نشر در حوزه جهاد تبیین اشاره و تصریح کرد: موضوع افزایش جمعیت و جهاد تبیین از موضوعاتی است که باید در حوزه نشر کتاب مدنظر قرار گیرد.

در ادامه هر یک از مسئولان واحدهای جهاددانشگاهی پیشنهادهای خود در خصوص ارتقای چاپ و نشر را ارائه و در خصوص پیشنهادهای وارده بحث و تبادل‌نظر شد.

توجه به انتشار کتاب ویژه کودکان و نوجوانان، در نظر گرفتن امتیاز برای انتشار کتاب اعضای هیئت‌علمی و پژوهشگران جهاددانشگاهی، تأمین بودجه برای انتشار کتاب‌هایی با محتوای بومی و محلی و … ازجمله پیشنهادهایی بود که در این جلسه مطرح و در خصوص آن تبادل‌نظر شد.

در پایان این گردهمایی از سازمان جهاددانشگاهی تهران و جهاددانشگاهی واحد اصفهان به‌عنوان شعب برگزیده و از واحدهای جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اردبیل، لرستان به‌عنوان شعب شایسته تقدیر، تجلیل شد.

خبرهای مرتبط

نشانی: خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان اندیش، بعد از تالار سبز، جهاددانشگاهی واحد اصفهان