24 فروردین 1403

مسئولان مکلف به پاسخگویی رسانه‌ها هستند

24 آبان 1402

نویسنده: خبرگزاری ایسنا

محمدرضا جان‌نثاری، صبح روز یکشنبه (۲۱ آبان) از دفتر خبرگزاری ایسنای اصفهان بازدید کرد و با حضور در تحریریه خبرگزاری ایسنا، در جریان چگونگی گردآوری و انتشار اخبار در سرویس‌های مختلف قرار گرفت. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در این دیدار دو ساعته سپس به سؤالات خبرنگاران ایسنا در بخش‌های مختلف پاسخ داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان در ابتدای این دیدار با بیان اینکه صبر و استقامت مردم فلسطین در نوار غزه مثال‌زدنی است، اظهار کرد: امیدواریم به برکت خون شهدا و کودکان فلسطینی هرچه زودتر شاهد فروپاشی و از بین رفتن رژیم منحوس صهیونیستی باشیم و به چشم خود ببینیم که این رژیم غاصب دیگر وجود ندارد.

وی افزود: بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم تیم جدیدی در استانداری اصفهان تشکیل شد. در جلسات مختلفی که در استانداری داشتیم بحث تشکیل شورای اطلاع‌رسانی به‌عنوان محور نگاه اطلاع به رسانه مطرح شد. اگر بخواهیم نگاه حاکمیتی و مدیریتی که حاکم است نسبت به رسانه ببینیم باید ببینیم در شورای اطلاع‌رسانی آن دستگاه چه می‌گذرد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان، گفت: ریاست شورای اطلاع‌رسانی در این دوره با معاون سیاسی استاندار است. نکاتی وجود داشت که حوزه رسانه از آن رنج می‌بُرد که سعی کردیم نکات اصلی این موضوع را مورد توجه قرار دهیم. حوزه رسانه همواره این شکایت را دارد که مسئولان، پاسخگو نیستند که این مشکل در شورای اطلاع رسانی آسیب‌شناسی شد که چرا یک مسئول پاسخگو نیست؟ آیا قانونا وظیفه‌ای بر عدم پاسخگویی دارد یا تابوهایی است که مدیران برای خود دارند؟

جان نثاری تصریح کرد: طبق بررسی که کردیم متوجه شدیم دلایل مسئولان برای عدم پاسخگویی به رسانه وجاهت ندارد که در اینجا تأکید می‌کنیم مسئولان موظف هستند پاسخگوی رسانه‌ها باشند و باید این کار را انجام دهند که در شورای اطلاع‌رسانی استان این موضوع را تبیین کردیم و به مسئولان تأکید کردیم که علاوه بر پاسخگویی باید رسانه را کمک‌کار خود بدانند. رسانه قصد ایجاد دردسر برای مدیران را ندارد و با انتقاد سازنده در پیشبرد امور نقش بسزایی دارد. البته ممکن است برخی انتقادات سازنده نباشد که این نوع انتقادات به ندرت رخ می‌دهد.

وی افزود: از اصحاب رسانه درخواست کردیم که یک نفر را به عنوان نماینده خود در شورای اطلاع‌رسانی معرفی کنند. موضوع پاسخگویی مسئولان به رسانه‌ها را به دستورالعمل تبدیل کردیم و به صراحت آوردیم که دستگاه‌های مختلف استان مکلف هستند به رسانه‌ها پاسخگو باشند. اعلام کردیم هر رسانه‌ای که در این باره شکایت دارد به دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی اطلاع دهد که این شکایت‌ها به خوبی رسیدگی شده و با مدیران غیرپاسخگو برخورد لازم انجام شد.

معاون سیاسی، امنیتی استانداری اصفهان ادامه داد: برخی مسئولان استدلال می‌کردند که بعضی سؤالات رسانه‌ها جنبه امنیتی و محرمانه دارد و ما قادر به پاسخگویی آن نیستیم. در جواب این مسئولان گفتیم دستگاهی که امنیتی بودن یا محرمانه بودن یک موضوع را تشخیص می‌دهد شورای تأمین استان است. پس مسئولان موظف به پاسخگویی هستند.

جان نثاری گفت: البته مدیران کل همیشه قادر به پاسخ دادن تماس خبرنگاران نیستند یا در برخی مواقع نمی‌توانند اعتماد کنند که فرد تماس‌گیرنده خبرنگار باشد. برخی خبرنگاران مشهور هستند، اما برخی ناشناخته هستند که اعلام کردیم روابط عمومی‌ها در این باره اقدام لازم را انجام دهند.

وی اظهار کرد: در مدیریت استان معتقدیم اطلاع‌رسانی بهترین ابزار برای کمک به مدیر است تا هم از صحت عمل خود مطلع شود و هم اگر اشکالی وجود دارد آن نقیصه را با کمک رسانه مرتفع کند. در حوزه رسانه مشکلات زیادی از نظر امکانات و امور رفاهی برای خبرنگاران و عکاسان وجود دارد که باید به این مشکلات به خوبی رسیدگی شود. اداره کل ارشاد به عنوان متولی امر باید به مشکلات اصحاب رسانه توجه کند.

متن گفت‌وگوی تفصیلی ایسنا با معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان را می‌توانید اینجا بخوانید. 

خبرهای مرتبط

نشانی: خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان اندیش، بعد از تالار سبز، جهاددانشگاهی واحد اصفهان