8 اسفند 1402

دوره تکنیک‌های کاربردی در آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی اصفهان

8 بهمن 1402

نویسنده: پروانه سادات عبداللهی

مدیر مرکز شماره 1 جهاددانشگاهی واحد اصفهان (مرداویج) گفت: تکنیک‌هایی که در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی به کار برده می‌شوند، بر اساس مبانی علمی در حوزه‌های شیمی، زیست شناسی و فیزیک است که با استفاده از آنها انواع عفونت‌ها، DNA، آنتی‌بادی یا اندازه‌گیری میزان قند و کلسترول موجود در خون تجزیه و تحلیل می‌‌شوند.

حمیدرضا مقبل، اضافه کرد: تعدادی از آزمایش‌ها ساده هستند، اما بعضی دیگر پیچیدگی‌های خاص خود را دارند که برای انجام آن‌ها لازم است پرسنل آزمایشگاه، تخصص کافی داشته باشند. در این دوره آموزشی که به همت جهاددانشگاهی اصفهان برگزار می‌شود، تکنیک‌های کاربردی در آزمایشگاه‌‌ها به داوطلبان آموزش داده می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در دانشگاه‌ها بیشتر بر مبانی نظری دروس تمرکز می‌شود و کمتر بر روی تکنیک‌های تجربی و آزمایشگاهی کار می‌کنند، فراگیران می‌توانند با شرکت در این دوره، به ‌صورت کامل با تکنیک‌های آزمایشگاهی آشنا ‌شوند.

مدیر مرکز شماره 1 جهاددانشگاهی اصفهان (مرداویج) تصریح کرد: فراگیران با شرکت در دوره تکنیک‌های کاربردی در آزمایشگاه تشخیص طبی، مهارت‌های لازم برای کار در آزمایشگاه را فرا می‌گیرند و در پایان دوره به نیرویی متخصص برای کار کردن در آزمایشگاه تبدیل و به مبانی تجربی آزمایشگاهی مسلط می‌شوند.

مقبل با بیان اینکه تاکنون 36 دوره تکنیک‌های کاربردی در آزمایشگاه تشخیص طبی در جهاددانشگاهی اصفهان برگزار شده است، خاطرنشان کرد: این دوره برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم آزمایشگاهی، بیولوژی، شیمی، بیوشیمی، میکروبیولوژی و … که قصد دارند سریع جذب بازار کار شوند، مفید است.

وی در توضیح اهداف برگزاری این دوره، اظهار کرد: ارتقاء سطح کیفی و کمی آزمایشگاه‌های بالینی استان اصفهان، آموزش صحیح به پرسنل این آزمایشگاه‌ها، کمک به تشخیص بیماری‌ها و اعتماد پزشکان به آزمایشگاه‌های تشخیص طبی از جمله مهمترین اهداف برگزاری این دوره است.

سرفصل‌های دوره آزمایشگاه تشخیص طبی شامل نمونه‌گیری، هماتولوژی، آنالیز مایعات بدن، آنالیز ادرار، سرولوژی، انعقاد خون، بیوشیمی، هورمون شناسی، ایمونولوژی پایه، الایزا، تکنیک‌های تخصصی ایمونولوژی، تشخیص اختلالات خودایمن، میکروب شناسی و تومور مارکرها است.

دوره آموزش آزمایشگاه تشخیص طبی اصفهان در مرکز مرداویج جهاددانشگاهی واحد اصفهان به‌ صورت حضوری برگزار می‌شود و مدت زمان کل دوره برابر با 118 ساعت است.

خبرهای مرتبط

نشانی: خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان اندیش، بعد از تالار سبز، جهاددانشگاهی واحد اصفهان