3 مرداد 1403

و من گاستون خوشحال هستم

نویسنده: طاهره شفیعی

1 مهر 1402

معرفی بهترین کتاب راهنما برای شادی کودکان

نویسندهاورلی شین شو شین
مترجمناهید درودیان راد
انتشاراتپرتقال
مترجم6-8 سال

این کتاب از مجموعه کتاب‌های ‌گاستون از انتشارات پرتقال است که در هر جلد به شناخت یکی از احساسات پرداخته است و به عنوان یک راهنما برای والدین، مربیان و کودکان می‌‌تواند در شناخت احساسات و مدیریت آنها مناسب باشد. یکی از توانایی‌هایی که موجب افزایش هوش عاطفی در کودک می‌شود توانایی تشخیص هر یک از احساسات است. این که کودک بتواند در هر موقعیت، به ویژه موقعیت‌های آزاردهنده متوجه شود که چه احساسی را تجربه می‌کند یا چه احساسی او را آزار می‌‌دهد و پس از شناسایی بتواند به دنبال راهکاری برای مدیریت آن احساس باشد. در بسیاری از مواقع همین که کودک بتواند علت بی‌قراری و آشفتگی خود در یک موقعیت را تشخیص دهد و احساس لحظه‌ای خود را درک کند، قرار و آرامش می‌یابد و رفتار مناسب‌تری از خود نشان می‌دهد.

در این مجموعه گاستون احساسات مختلفی را تجربه می‌کند. گاستون یک اسب تک شاخ است که یال رنگی و جادویی دارد. زمانی که احساساتش تغییر می‌کند رنگ یال‌ها نیز تغییر می کند، اگر احساس حسادت داشته باشد یالش صورتی می‌شود، یا اگر عصبانی باشد یالش قرمز می‌شود، اگر ناراحت باشد یالش آبی می‌شود. همچنین حال دلش مثل وضعیت آب و هوا تغییر می‌کند. به طور مثال وقتی گاستون حالش بد است آسمان دلش بارانی است یا اگر حالش خوب است آسمان دلش آفتابی است. شناخت احساسات با استفاده از رنگ‌ها و وضعیت آب و هوا به درک و ملموس شدن و پذیرش بیشتر احساسات، همچنین به ارتباط گرفتن بیشتر کودک با احساسات می‌تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد.

گاستون در این کتاب احساس شادی را تجربه می‌کند و دوست دارد خانواده اش هم مثل خودش خوشحال باشند. او با یک تمرین تنفسی می‌خواهد خوشحالی را با اطرافیانش تقسیم کند.«گاستون چشم هایش را می‌بندد. ستاره‌های رنگی رنگی خوشحالی را توی دلش تصور می‌کند و…»

در ادامه نویسنده تکنیک تنفس عمیق را با زبانی ساده و کودکانه و به کمک گاستون به کودک آموزش می‌دهد. سپس در قالب داستان راه‌های دیگری برای خوشحال کردن دیگران به کودک می‌آموزد و در انتها گاستون با حرف زدن، کمک کردن و نوازش کردن، خوشحالی‌اش را با مامان بزرگ، بابا و مامان تقسیم می‌کند. نویسنده تلاش می‌کند علاوه بر شناخت احساسات به شیوه‌ای عینی و ملموس، کودک را به راهبردهایی برای تنظیم و مدیریت آنها مجهز کند. تصاویر کتاب خیال‌پردازانه و متناسب با موضوع است که موجب تصویر‌سازی و تجسم بالا در کودکان می‌شود.

خبرهای مرتبط

نشانی: خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان اندیش، بعد از تالار سبز، جهاددانشگاهی واحد اصفهان