8 خرداد 1403

و من گاستون ناراحت هستم

نویسنده: طاهره شفیعی

معرفی بهترین کتاب راهنما برای ناراحتی کودکان

نویسندهاورلی شین شو شین
مترجمناهید درودیان راد
انتشاراتپرتقال
گروه سنی6-8 سال

این کتاب از مجموعه کتاب‌های گاستون از انتشارات پرتقال است که در هر جلد به شناخت یکی از احساسات پرداخته است و به عنوان یک راهنما برای والدین، مربیان و کودکان می‌تواند در شناخت احساسات و مدیریت آن‌ها مناسب باشد.

یکی از توانایی‌هایی که موجب افزایش هوش عاطفی در کودک می‌شود؛ توانایی تشخیص هر یک از احساسات است. این که کودک بتواند در هر موقعیت به ویژه موقعیت‌های آزاردهنده متوجه شود که چه احساسی را تحربه می‌کند یا چه احساسی او را آزار می‌دهد و پس از شناسایی بتواند به دنبال راهکاری برای مدیریت آن احساس باشد بسیار مهم است. در بسیاری از مواقع همین که کودک بتواند علت بی‌قراری و آشفتگی خود دریک موقعیت را تشخیص دهد و احساس لحظه‌ای خود را درک کند، قرار و آرامش می‌یابد و رفتار مناسب‌تری از خود نشان می‌دهد.

در این مجموعه گاستون احساسات مختلفی را تجربه می‌کند. گاستون یک اسب تک شاخ است که یال رنگی و جادویی دارد. یال‌های او زمانی که احساساتش تغییر می‌کنند تغییر رنگ می‌دهند، اگر احساس حسادت داشته باشد یالش صورتی می‌شود، اگر عصبانی باشد یالش قرمز می‌شود یا اگر ناراحت باشد یالش آبی می‌شود. همچنین حال دلش مثل وضعیت آب و هوا تغییر می‌کند. به طور مثال وقتی گاستون حالش بد است آسمان دلش بارانی است یا اگر حالش خوب است آسمان دلش آفتابی است. شناخت احساسات با استفاده از رنگ‌ها و وضعیت آب و هوا به درک و ملموس شدن و پذیرش بیشتر احساسات، همچنین به ارتباط گرفتن بیشتر کودک با احساسات می‌تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد.

گاستون در این کتاب احساس ناراحتی را تجربه می‌کند. گاستون می‌خواهد توپ بازی کند اما دوستانش می‌خواهند گرگم به هوا بازی کنند، برای همین دعوایشان می‌شود. حالا گاستون کل روز ناراحت است و در دلش غصه دارد، «غصه خیلی خیلی زیاد.» حالا توی سرش یک ابر تیره آمده که می‌خواهد ببارد. نویسنده به مخاطب کودک خود می‌گوید: باید این ابر تیره را با یک حرکت تنفسی بفرستد پی کارش! تو هم هر وقت احساس کردی ابر غصه آمده سراغت می‌توانی با این کار آن را از خودت دور کنی. سپس تکنیک تنفس عمیق را با زبانی ساده و کودکانه و به کمک گاستون به کودک آموزش می‌دهد.«گاستون چشم هایش را می‌بندد و تجسم می‌کند که دور قلبش یک زنجیر کوچک پیچیده شده.» نویسنده تلاش می‌کند تا علاوه بر شناخت احساسات به شیوه‌ای عینی و ملموس، کودک را به راهبردهایی برای تنظیم و مدیریت آنها مجهز کند. آموزش غیر مستقیم با استفاده از کاراکتر حیوانی مورد علاقه کودکان که موجب احساس امنیت، دلگرمی و پذیرش بیشتر آموزش می‌شود از دیگر نقاط قوت این کتاب داستانی است. تصاویر کتاب خیال پردازانه، متناسب با موضوع و موجب تصویر سازی و تجسم بالا در کودکان می‌شود.

مطالب مرتبط