1 مهر 1402

چهارمین دوره اهدای نشانِ پژوهش کاوی برگزار شد

5 بهمن 1401

نویسنده: jdimodir

در این مراسم، ۱۰ مقاله برتر در حوزه مطالعات شهری معرفی و از نویسندگان این مقالات تقدیر شد. علاوه بر این، به ۲ پژوهشگر/ پژوهشیار برتر و یک سازمان برتر در امر پژوهش، از سوی جهاد دانشگاهی اصفهان‌، نشان پژوهش‌کاوی اهدا شد.

مهدی ژیان‌پور، رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان، در چهارمین دوره اهدای نشانِ پژوهش کاوی با بیان اهمیت حوزه پژوهش و جای خالی جایزه در این عرصه، تصریح کرد: می‌خواهم در رسای مظلومیت در حوزه پژوهش کمی با شما صحبت کنم، مایل هستم نام آن را «جای خالی جایزه» بگذارم. از این‌رو، نگاهی به جایزه‌های علمی در ایران انداختم، اما سه جایزه بیشتر نیافتم؛ یک جایزه خیلی محدودی تحت عنوان «آنالیز تابعی» وجود دارد  که در حوزه ریاضیات اهدا می‌شود، دیگری «جایزه خوارزمی»  و جایزه‌ای که اخیرا با عنوان «جایزه مصطفی» در حوزه تکنولوژی به ویژه در حوزه‌های جدید پزشکی اعطاء می‌شود.

وی با یادآوری اهمیت جایزه نوبل به‌عنوان یک جایزه مهم جهانی، ادامه داد: احتمالا مهم‌ترین جایزه‌ای که به ذهن همه شما می‌رسد، جایزه نوبل خواهد بود. بسیاری با سرگذشت نوبل آشنا هستند؛ مخترع دینامیت که کارخانه خود را به کارخانه دینامیت تبدیل کرد، بسیار پولدار شد و چند سال پیش از اینکه از دنیا برود به اشتباه یک روزنامه ایتالیایی اعلام کرد که «آلفرد نوبل از دنیا رفت». نوبل وقتی زنده بود آگهی ترحیم خودش را دید، در آگهی مرگ او نوشته بود: «دلال مرگ به کام مرگ فرو رفت». این اتفاق، نوبل را تحت‌تاثیر قرار داد و  باعث شد به این فکر فرو رود که آدم‌ها پس از مرگ چه تجربه و یاد و خاطره‌ای از او به خاطر خواهند داشت. به همین دلیل تصمیم گرفت وصیت‌نامه‌اش را تغییر دهد و ۳۱ میلیون کرون دارایی خودش را  به آدم‌هایی که در حوزه‌های علمی قرار است کاری انجام دهند، اختصاص دهد.

وی افزود: اگر به جایزه‌ها در دنیا نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که این جایزه‌ها عمدتا توسط اتحادیه‌ها، افراد، خیره‌ها و نهادهای غیر دولتی پایه‌گذاری شده‌اند.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان با اشاره به اهمیت استمرار در اهدای جوایز، خاطر نشان کرد: چند نکته مهم درباره جایزه‌ها وجود دارد؛ به نظر من اولین نکته استمرار است، استمرار به این معنا که یک جایزه به شکل مداوم اهدا شود، در حالی که اگر شما به جایزه‌ها  در ایران نگاه کنید، یکی از بزرگترین نقص‌هایشان عدم استمرار آن‌ها است. حتی در جایزه‌های ادبی هم مانند «جایزه هوشنگ گلشیری» بعد از سال ۱۳۹۳-۹۴ به دلیل ضعف مالی تعطیل شد. تنها جایزه‌ای که در این سال‌ها به‌صورت مستمر اعطاء شده، «جایزه مرحوم ابوالحسن نجفی» است که به بهترین ترجمه در حوزه ادبی اهدا می‌شود.

وی با بیان اینکه مکانیسم «جایزه خوارزمی» غریب و دور از ماست، ادامه داد: این جایزه به شکلی است که ما متوجه نمی‌شویم آنجا چه اتفاقی می‌افتد. هر سال، من و همکارانم در جایزه خوارزمی شرکت می‌کنیم و دست اندرکاران آن با یک ایمیل از ما تشکر می‌کنند: «از اینکه در این رویداد شرکت کردید و ان‌شاء‌الله سال آینده مجددا میزبان دستاوردهای شما باشیم!» درواقع، گاهی احساس می‌کنیم این جشنواره‌ها تنها ایجاد شده‌اند تا دستاوردها را جمع کنند و قرار نیست به کسی جایزه‌ای اهدا کنند.

ژیان‌پور با اعتقاد بر اینکه جایزه‌ها باعث ایجاد شناخت و آشنایی ما با آدم‌ها می‌شوند، بیان کرد: بسیاری از مواقع، ما آدم‌ها را به واسطه جایزه‌ها در دنیا می‌شناسیم، برای مثال اگر «جایزه فیلدز» وجود نداشت و مرحوم مریم میرزاخانی به واسطه آن جایزه معرفی نمی‌شد، شاید ما در ایران چنین شخصیتی را نمی‌شناختیم و تجربه نمی‌کردیم.

وی ادامه داد: گاهی یک جایزه اهمیت زیادی پیدا می‌کند، مانند «جایزه لسکر» که در آمریکا به لیندون جانسون به‌عنوان رهبر سلامت آمریکا اهدا شد. یک زن و شوهر به نام‌های مری لسکر و آلبرت لسکر، بنیان‌گذار این جایزه بودند. اگر عکس اهدای این جایزه را نگاه کنید جالب است، تصویری از عکس یک سن خیلی معمولی و محقر که رئیس جمهور از دست یک آقا و خانم (آلبرت و مری لسکر) در حال دریافت جایزه است.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان، هدف از اهدای «نشان پژوهش‌کاوی» در جهاد دانشگاهی اصفهان را تمجید و تقدیر از افراد شایسته دانست و در این رابطه افزود: من فکر می‌کنم ما در فرهنگ‌مان نیاز داریم که از افرادی که به شکل صادقانه‌ای در یک حوزه به کار جدی مشغول هستند، تمجید کنیم. این تمجید اگر که در قالب جایزه باشد که فبها المراد. 

وی ادامه داد: البته وقتی من جایزه‌ها را نگاه می‌کردم، یک بخش بزرگی از لذت جایزه‌ها به آن مبلغ مالی است که اهدا می‌شود، برای مثال یک میلیون یورو، سه میلیون یورو، یا جایزه مصطفی ۵۰۰ هزار دلار. البته برخی سنت‌های بامزه‌ای هم در اهدای جوایز در دنیا وجود دارد، مثل جایزه‌های که به‌صورت یک جعبه شکلات می‌دهند یا یک دسته گل رز و هزار دلار.

ژیان‌پور گفت: ما از این دسته دوم هستیم، یعنی نشان‌مان خیلی غنای مادی ندارد، اما امیدوارم که با استمرار آن و کمک نهادهای مختلف بتواند جای خودش را باز کند.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان، با اشاره بر «شکل‌دهی به یک اجتماع پژوهشی» در اصفهان، خاطرنشان  کرد:  یک کلید واژه  امروز زیاد در جلسه مطرح شد تحت عنوان «شکل‌دهی به یک اجتماع پژوهشی»، «شکل دهی به یک اجتماع فکری علمی». البته خیلی از افراد می‌گویند که اصفهان جهان شهر یا کلان شهر است، و یا پایتخت فرهنگی جهان اسلامی یا هر چیز دیگری است، اما از نظر من به لحاظ اجتماعی، اصفهان شبیه به یک روستا می‌ماند، یعنی تقریبا همه یکدیگر را می‌شناسند، موجودیت‌ها و دارایی‌های انسانی‌اش بسیار محدود و مشخص است و اگر شما بخواهید این حوزه را محدود و محدودتر کنید، کارتان بسیار دشوار می‌شود.

وی ادامه داد: ما اصرار داریم که این جایزه در حوزه مطالعات شهری بماند، دلیلی که من و دوستانم داشتیم این است که سال‌هاست شهر و مطالعات شهری به یک دپارتمان خاصی فرو کاسته شده، یعنی اگر شما در مورد مطالعات شهری از آدم‌های مختلفی سوال کنید یا شما را احاله می‌دهند به دپارتمان شهرسازی یا به گروه علوم اجتماعی، در صورتی که این حوزه یک حوزه میان رشته‌ای است با رشته‌های مختلفی که گرد هم می‌آیند. بنابراین ما اصرار داریم که این محدوده را «شهرشناسی» یا «مطالعات شهری» بنامیم و از آدم‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند تقدیر و تمجید کنیم.

ژیان‌پور در مورد آنچه که امسال توسط جهاد دانشگاهی واحد اصفهان انجام شده است، اظهار کرد:  یکی از کارهایی که در مورد مقالات امسال انجام شد به همین دلیل بود، ما طیف وسیعی از مجلات داریم که به هر روی به موضوع شهر می‌پردازند. یک جایی من در جلسه‌ای گفتم که ما خودمان را عقل منفصل ناخوانده مدیریت شهری می‌دانیم، به خاطر اینکه ممکن است مدیریت شهری اصلا علاقه‌مند نباشد که ما به آن یاری علمی یا فکری برسانیم. در مورد مقالات هم امسال همین کار را کردیم یعنی بدون اینکه فراخون بزنیم تیم داورانی تشکیل دادیم و کل مقالاتی که در طی یک سال گذشته از مقطع پاییز ۱۴۰۰ تا مقطع ۱۴۰۱ منتشر شده بود را خواندیم و در واقع با آن چارچوب‌ها و شاخص‌های مشخص داوری کردیم و ماحصل آن این ۱۰ مقاله‌ای است که به‌عنوان مقاله برتر معرفی شدند.

وی ادامه داد: کار ما در مورد مقالات از اینجا آغاز می‌شود یعنی تلاش می‌کنیم این مقالات معرفی شوند و احتمالا در ماه‌های آینده پنل‌های تخصصی در مورد مقالات، طراحی و اجرا کنیم و ان‌شاء‌الله سال آینده در این رابطه دبیرخانه‌ای تشکیل می‌دهیم.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان، در مورد نشان پژوهش‌کاوی، تصریح کرد: ما مسیر چهار ساله‌ای را طی کرده‌ایم. در ابتدا کمی درونی عمل کردیم و سپس به سراغ آدم‌هایی رفتیم که از محدوده‌های خدمت و وظیفه دولتی جدا شدند، برای مثال کسانی که در حوزه پژوهش فعالیت می‌کردند و بازنشسته یا از حوزه پژوهش جدا شدند. امسال کمی وسیع‌تر رفتار کردیم، با سازمان‌های مختلفی مصاحبه انجام دادیم. در این راستا تلاش خواهیم کرد در سال‌های آینده، دایره این انتخاب را به لحاظ موضوعی مشخص‌تر و به لحاظ افرادی که مشارکت می‌کنند، وسیع‌تر کنیم.

در بخشی از این مراسم، ۱۰ مقاله برتر در حوزه مطالعات شهری معرفی شدند. ارزیابی ۱۰ مقاله برتر به بررسی مقالات منتشر شده در بازه زمانی پاییز ۱۴۰۰ تا پاییز ۱۴۰۱ در مجلات منتخب هیئت داوران مرتبط می‌شود. در ابتدای این فرایند ۲۴ مجله تخصصی در حوزه مطالعات شهری انتخاب و از این مجلات ۵۵۵ مقاله علمی پژوهشی برای ارزیابی انتخاب شدند. از این تعداد نیز ۳٠۶ مقاله در مرحله پایش اولیه و ۳٠ مقاله برای پایش نهایی مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت با یک ارزیابی تخصصی، ۱٠ مقاله به‌عنوان مقالات برتر برگزیده شدند.

عنوان و اسامی نویسندگان مقالات برگزیده در چهارمین دوره اهدای نشانِ پژوهش کاوی به شرح زیر است:

۱. آشکارسازی مؤلفه‌های فرایند تهیه و تصویب طرح‌های توسعه شهری با استفاده از تحلیل موقعیت چند سطحی بررسی موردی: طرح‌های توسعه شهری مشهد

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسنده: مریم دانشور، استادیار گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران

۲. تاثیر سنجه های کالبدی- فضایی خیابان شهری بر تحریک هیجانی عابرین پیاده با استفاده از EEG

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان: عصمت پای کن:  دانش‌آموخته دکتری، گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.

 محمدرضا پورجعفر: استاد، گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.

احسان رنجبر:  استادیار، گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.

۳. تبیین جایگاه فضای عمومی شهری در دو انگاره مصرف فرهنگی و تولید اجتماعی فضا

نوع مقاله: مقالات نظری و بنیادی

نویسندگان:  ابوالفضل طغرایی: پژوهشگر دکتری شهرسازی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران

احسان رنجبر: استادیار گروه شهرسازی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران

عباس کاظمی:  دانشیار گروه مطالعات فرهنگی، مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تهران، ایران

۴. تحولات پژوهش‌های شهریِ شهر تهران در قرن اخیر؛ با تاکید بر مطالعات اجتماعی و برنامه ریزی

نوع مقاله: مجله اقتصاد و برنامه ریزی شهری

نویسنده: ولی الله رستمعلی زاده

۵. جایگاه مفهوم منفعت عمومی در فرایند شکل گیری مگامال: یک نظریه زمینه‌ای در خصوص تجربه ساکنین بافت‌های پیرامونی

نوع مقاله: پژوهشی

نویسندگان:

نیره دیاریان، پژوهشگر دوره دکتری شهرسازی، دانشکده شهرسازی، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

فرشاد نوریان: دانشکده شهرسازی، دانشگاه تهران

۶. چارچوبی روش‌شناختی در شناسایی مسائل واجد ارزش پژوهش پیرامون «خاطره جمعی» در شهر ایرانی با اتخاذ رویکرد مسئله-محور

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان:

 سید عبدالهادی دانشپور:  دانشیار گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران

مهران علی‌الحسابی: دانشیار گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران

مصطفی حسینی کومله: دانشجوی دکتری شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران

۷. طرح مبانی نظری و پیشنهاد چارچوب مفهومی برای مقررات ملی شهرسازی ایران

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان:

محمد علی جلالی نسب: استادیار شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شیراز، شیراز، ایران

حسین ذبیحی: دانشیار شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران

مهیار اردشیری:  استادیار شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شیراز، شیراز، ایران

۸. عرصه‌های گذار به مدیریت شهری یکپارچه در ایران با تاکید بر وظایف، کارکردها و صلاحیت های شورای شهر و شهرداری

نوع مقاله: پژوهشی

نویسندگان:

ناصر برک پور: استاد گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر، تهران، ایران

ایرج اسدی: دانشیار گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران

۹.قدرت و منفعت عمومی: تحلیلی انتقادی از صورتبندی منفعت  عمومی در طرح ساماندهی خیابان قیام یزد

نوع مقاله: پژوهشی

میترا حبیبی: دانشیار گروه طراحی شهری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر، تهران، ایران

محمدرضا توانگر: دکتری شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر، تهران، ایران

۱۰. نهادهای مردمی ایرانی چگونه می‌توانند شهرسازی را اصلاح کنند؟ بررسی موردی در محله شوش

نوع مقاله: پژوهشی

نویسنده: استادیار مدعو در گروه شهرسازی، دانشکده هنر معماری، دانشگاه آزاد تهران- جنوب، تهران، ایران

در این جلسه، همچنین به ۲ پژوهشگر یا پژوهشیار برتر سال ۱۴۰۱، و نیز یک سازمان برتر نشان پژوهش کاوی اهدا شد. در فرآیند این انتخاب، در ابتدا، ۱۰ سازمان و نهاد مرتبط با حوزه و مطالعات علوم انسانی، به ویژه مطالعات شهری انتخاب شدند، پس از آن با ۲۵ نفر از افراد شاخص این نهادها در خصوص مهم‌ترین ویژگی‌های پژوهش و پژوهشگر خوب مصاحبه به عمل آمد. در ادامه از افراد مصاحبه شونده خواسته شد به معرفی افراد همکار در عرصه پژوهش بپردازند. در این مرحله ۴۵ نفر معرفی شدند و در گام نهایی از میان ۴۵ نام پیشنهادی، اسامی ۲  پژوهشگر و پژوهش‌یار برتر و همچنین نام یک سازمان برتر در امر پژوهش برای اهدای نشان پژوهش کاوی اعلام شد. اسامی این افراد و سازمان منتخب به شرح زیر است:

علی صفری، عضو هیئت علمی و مدیر منابع انسانی دانشگاه اصفهان

حمیدرضا صفوی، عضو هیئت علمی و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مرتبط

نشانی: خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان اندیش، بعد از تالار سبز، جهاددانشگاهی واحد اصفهان