مطالعات گردشگری شهر

معرفی گروه مطالعات گردشگری شهر

امروزه گردشگری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین ابزارهای رشد و توسعه، مورد توجه اغلب سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان قرار گرفته است. بسیاری از کشورها از گردشگری به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال‌زائی و پیشرفت اقتصادی خود بهره می‌برند. این صنعت پویا، بزرگ، متنوع و پاکیزه می‌تواند از طریق توسعه‌‌ی صنایع و مشاغل موجود، نقطه‌ی تحولی در سیستم اقتصادی یک کشور باشد و رفاه نسبی‌ای را برای مردم آن کشور رقم بزند. رشد شخصیت، شکوفایی استعدادها و ارتقاء سطح دانش و معرفت افراد از طریق شناخت فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و سنن ملل و اقوام گوناگون نیز از نتایج محتمل توسعه گردشگری خواهد بود.

در ایران نیز، در سال‌های اخیر، تغییر رویکرد نسبت به صنعت گردشگری در سطح کلان کشور پویایی بیشتر این صنعت را به همراه داشته است. حضور سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه‌ی گردشگری، افزایش تفاهم‌نامه‌های همکاری به خصوص با سازمان جهانی گردشگری در جهت توسعه‌ی گردشگری، عضویت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شورای عالی صادرات غیر نفتی و افزایش تعداد گردشگران خارجی به خصوص در قالب تورهای ریلی از دلایل این مدعا است. به طوری که این اتفاقات مثبت شدن تراز گردشگری را بعد از ۳۵ سال به همراه داشته است و استان‌هایی همچون اصفهان، فارس و یزد بیشترین بهره را از این اتفاق برده‌اند. در این راستا، فراهم ساختن بنیان‌های پژوهشی در حوزه‌ی گردشگری می‌تواند این بهره‌مندی را افزایش و جهت دهد.

جهاد دانشگاهی اصفهان بر آن است تا در کنار سایر نهادهای مرتبط با گردشگری، با ایجاد گروه پژوهشی«مطالعات گردشگری شهر» تا اندازه‌ای پیش‌نیازهای علمی و تحقیقاتی توسعه‌ی این صنعت را فراهم سازد. از آنجا که شهرها به لحاظ مکان‌های قابل بازدید و خدمات یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران هستند حوزه‌ی فعالیت پژوهشی گروه مذکور محدوده‌ی جغرافیایی شهرها خواهد بود.در کشوری مانند ایران شهرها به لحاظ فرهنگی و اجتماعی نیز از تنوع بسیاری برخوردارند. شهرها پتانسیل آن را دارند که بتوانند مقصدی اصلی برای انواع متفاوت گردشگری همچون گردشگری شهری، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی، گردشگری فرهنگی-اجتماعی و گردشگری تجاری باشند. با این حال گروه پیشنهادی، توسعه‌ی دو گونه گردشگری شهری و گردشگری فرهنگی-اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است.

نشانی: اصفهان، خیابان دانشگاه ، کوچه شماره ۷ (شهید سلیمیان) ، پلاک ۸، طبقه ۳، معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان

شماره تماس : ۰۳۱۳۶۲۸۸۲۷۶

توسعه پایدار با گردشگری امکان پذیر است

* معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان*