8 خرداد 1403

مشارکت پژوهشگران جهاددانشگاهی واحد اصفهان در پروژه مشترک ایران و آلمان

27 آذر 1400

نویسنده: ریحانه سادات سجادی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد اصفهان، باتوجه به چشم‌انداز جهاددانشگاهی واحد اصفهان، مبنی بر توسعه فعالیت­‌های علمی و پژوهشی خود در سطوح بین‌المللی، در فراخوان سومین سال پروژه مشترک ایران و آلمان با حمایت DAAD و دانشگاه صنعتی دورتموند با عنوان “Cross-cultural perception of urban and rural landscapes and cultural heritage” «ادراک میان فرهنگی از مناظر شهری و روستایی و میراث فرهنگی» که در آذرماه 1399 اعلام شد، پرستو دارویی، دکتری جغرافیا و برنامه‌­ریزی روستایی و مینا کشانی همدانی، دکتری شهرسازی از اعضای هیات علمی پژوهشی گروه مطالعات کالبدی شهر جهاددانشگاهی واحد اصفهان شرکت کرده و طرح پیشنهادی با عنوان Role of Qanat in Creation and Survival of Cultural Landscape of Settlements in Desert Areas of Isfahan Province Case Study: (Moon Qanat in Ardestan) «نقش قنات در خلق و بقای منظر فرهنگی سکونتگاه‌­های مناطق کویری استان اصفهان (مطالعه موردی: قنات مون اردستان)» را ارائه کردند که به‌عنوان یکی از ده طرح برتر در تیرماه 1400 برگزیده و مراحل انجام این پروژه بین‌المللی آغاز شد و تا آذرماه 1400 ادامه داشت.

این پروژه با بررسی اسناد تاریخی و کتابخانه‌ای، مصاحبه‌، تولید نقشه و استفاده از عکس‌های هوایی، پس از شناسایی و تحلیل مهم­ترین ویژگی­‌های قنات به‌عنوان یکی از حیاتی­‌ترین عناصر کالبدی شکل گرفته در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی ایران و سازوکار آن، به اهمیت نقش قنات در ایجاد و بقای مناظر فرهنگی در سکونتگاه‌های مناطق کویری استان اصفهان با استفاده از روش‌ ترکیبی پرداخته است. سپس به بررسی موردی قنات­ مون اردستان به‌عنوان تنها قنات دوطبقه جهان و یکی از شاهکارهای علم مهندسی در قدیم که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، پرداخته و درنهایت پس از شناسایی عوامل تهدیدکننده در پایداری قنات، توصيه‌ها و راهكارهاي اجرايي در زمينه مديریت این عنصر کلیدی در منظر فرهنگي ارائه شده است.

نتایج حاصل از این پروژه طی چهار جلسه­ به‌­صورت ماهانه با حضور استادان و مشاوران علمی گروه آلمانی به‌­صورت آنلاین و به زبان انگلیسی برگزار و ارائه شد.

همچنین نتیجه نهایی پروژه در قالب یک مقاله به نسخه انگلیسی و دو سخنرانی توسط تیم پژوهشی جهاد در دوره هفت‌روزه که در دانشکده برنامه‌­ریزی فضایی دانشگاه دورتموند آلمان از تاریخ 22 نوامبر 2021 (1400/7/1) لغایت 28 نوامبر (1400/7/7) برگزار، تکمیل و منتشر شد. نتایج حاصل از این پروژه در قالب کتاب، توسط موسسه DAAD منتشر شد.

دکتر مهدی ژیانپور با تشریح این موضوع، گفت: با توجه به چشم‌انداز این واحد، مبنی بر توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود در سطوح بین‌المللی، تیمی متشکل از پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در فراخوان سومین سال از پروژه مشترک ایران و آلمان با عنوان «ادراک میان فرهنگی از مناظر شهری و روستایی و میراث فرهنگی» که با حمایت مؤسسه دآآد (موسسه تبادل فعالیت‎‌های علمی در آلمان) و به میزبانی دانشگاه صنعتی دورتموند در آذرماه ۱۳۹۹ اجرا شد، مشارکت کردند.

او ادامه داد: در این گردهمایی هفت‌روزه پرستو دارویی و مینا کشانی همدانی از اعضای هیئت علمی پژوهشی گروه مطالعات کالبدی شهر جهاددانشگاهی واحد اصفهان طرح پیشنهادی با عنوان «نقش قنات در خلق و بقای منظر فرهنگی سکونتگاه‌های مناطق کویری استان اصفهان(مطالعه موردی: قنات مون اردستان)» را ارائه کردند. این طرح در مرحله اول به‌عنوان یکی از ده طرح برتر مشارکت‌کنندگان ایرانی در تیرماه ۱۴۰۰ برگزیده و سپس مراحل انجام این پروژه بین‌المللی آغاز شد که تا آذرماه ۱۴۰۰ ادامه داشت.

رئیس جهاددانشگاهی واحد اصفهان افزود: این پروژه با بررسی اسناد تاریخی و کتابخانه‌ای، مصاحبه، تولید نقشه و استفاده از عکس‌های هوایی، پس از شناسایی و تحلیل مهم‌ترین ویژگی‌های قنات به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین عناصر کالبدی شکل گرفته در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی ایران و سازوکار آن، به اهمیت نقش قنات در ایجاد و بقای مناظر فرهنگی در سکونت‌گاه‌های مناطق کویری استان اصفهان با استفاده از روش ترکیبی پرداخته است. این مطالعه به بررسی قنات مون اردستان به‌عنوان تنها قنات دوطبقه جهان و یکی از شاهکارهای علم مهندسی در قدیم که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، پرداخته و درنهایت پس از شناسایی عوامل تهدیدکننده در پایداری قنات، توصیه‌ها و راهکارهای اجرایی در زمینه مدیریت این عنصر کلیدی در منظر فرهنگی ارائه شده است.

ژیانپور ادامه داد: نتایج حاصل از این پروژه طی چهار جلسه به‌صورت ماهانه با حضور استادان و مشاوران علمی گروه آلمانی به‌صورت آنلاین و به زبان انگلیسی ارائه شد. نتیجه نهایی پروژه در قالب یک مقاله و دو سخنرانی توسط تیم پژوهشی جهاد در دوره هفت‌روزه در دانشکده برنامه‌ریزی فضایی دانشگاه دورتموند آلمان برگزار شد، تکمیل و منتشر شد. نتایج حاصل از این پروژه در قالب کتاب، توسط موسسه دآآد در دست انتشار است.

این پروژه نخستین پروژه بین‌المللی معاونت پژوهشی است که موفق به دریافت حمایت مالی (فاند) موسسه دآآد آلمان شد و تمام هزینه‌های طرح ازجمله هزینه سفر و اقامت تیم پژوهش در کشور آلمان، از محل حمایت مذکور تأمین شد.

یک پاسخ

خبرهای مرتبط

نشانی: خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان اندیش، بعد از تالار سبز، جهاددانشگاهی واحد اصفهان